Ukrajna egy egyszerű, de szerinte zseniális terven dolgozik a csernobili romokat körülvevő pusztaság hasznosítására: a területet óriási szélerőműparkká alakítják át, és a régiót a zöld energia központjává teszik.
A német NOTUS Energy vállalat nemrégiben szerződést írt alá Ukrajnával a szélenergia-fejlesztés lehetőségének feltárására a csernobili elzárt zónán belül. A találkozón jelen volt Annalena Baerbock német külügyminiszter, aki az orosz invázió óta negyedszer járt Ukrajnában.
„Baerbock külügyminiszter látogatásának egyik fókuszában azok az intézkedések állnak, amelyek biztosítanák Ukrajna lakosságának az energiaellátását a közelgő télen” – írta a német külügyminisztérium egy bejegyzésben.
„Az Ukrajna elleni orosz háború közepette a közel negyven évvel ezelőtti nukleáris baleset által érintett terület így a tiszta, klímabarát energia szimbólumává válhat, amely Kijevet zöld árammal látja el” – tette hozzá a minisztérium a leendő szélerőműparkról.
Ha a terv megvalósul, Csernobil a hírek szerint Európa egyik legnagyobb szárazföldi szélerőművévé válhat.
A NOTUS nemrégiben készült felmérése szerint a terület 1000 megawattnyi szélenergia termelésére alkalmas, ami elegendő ahhoz, hogy a Csernobiltól 150 kilométerre fekvő Kijevben mintegy 800 000 háztartás áramellátását biztosítsa – írja az IFLScience.
A fosszilis tüzelőanyagokról való leválás mellett ez a lépés segíthet Ukrajnának abban, hogy energiaigényét tekintve önellátóbbá váljon.
A csernobili atomerőmű 1986. április 26-án vált a történelem legsúlyosabb nukleáris katasztrófájának helyszínévé, amikor a reaktor tervezési hibáinak és a biztonsági teszt során elkövetett kezelői hibák katasztrofális kombinációja reaktorrobbanást okozott.