Pálosi Mihály, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő főosztályvezetője a Magyar Kórházszövetség konferenciáján a várólistákról adott helyzetjelentést – írja az Index az elemzésében. A várólistákat 2010 óta követik nyomon. Ez idő alatt összesen 70 milliárd forintot költött el az állam arra, hogy ezeknek a hosszát lecsökkentse. Kisebb nagyobb sikerrel. „A Covid után vannak területek, ahol gyakorlatilag visszatértünk a kezdetekhez” – jegyezte meg Pálosi Mihály.
Évente körülbelül 60 millió orvos-beteg találkozás történik és 800 ezer műtét. Ebből 240 ezer esetben találkozhatunk várólistával. Ilyen például a szürkehályog-műtét, amiből évente körülbelül 95 ezer van. Miközben még mindig 4500-an várólistán parkolnak. A szakorvostól a műtőig a szürke hályog esetében átlagban 45 nap telik el. Azonban a háziorvostól a szemészig eljutás idejét már nem tartják számon. De ez csak a hab a tortén.
A csípő- és térdprotéziseknél még hosszabb a lista. Előbbi esetében 3 hónaptól akár háromnegyed évig is tarthat, hogy sorra kerüljön valaki. A térdprotézis esetében, ha szerencséje van az embernek, fél éven belül sorra kerül, de a többség inkább 1 évet kénytelen várni. A fő probléma az Pálosi szerint, hogy az orvosok 20 százaléka végzi a műtétek 80 százalékát. „Ilyen műtét elvégzésére 200 orvosnak van kompetenciája, a jelenlegi adatok szerint 54 orvos viszi az operációk negyedét” – tudatta a NEAK főosztályvezetője. Hozzátéve, hogy sokan hetente csak egyszer műtenek, ami évente 50 alkalmat jelent. A megoldás szerinte nem a magánkórházak bevonása lenne, hanem az, ha egy szakmai szabályrendszert vezetnének be. Hiszen, ha heti 2 műtétet vállalnának be sokan, azzal már a felére lehetne csökkenteni a várólistát.