ACNEWS

2024. September 10.   |   Hunor, Nikolett napja

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Ad image

Dr. Merkely Béla: Nem értik az emberek, miért kell egészségesen élni

A héten nyitották meg az ETELE Plázában a Body Worlds kiállítást, ahol feldarabolt emberi testeket, állatokat és a test más anatómiai struktúráit mutatják be plasztináció segítségével. Az utazókiállításon - mely most van először Magyarországon - részt vett Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora és a Semmelweis EgyetemVárosmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikájának igazgatója is. Az AcNewsnak mondta el többek között, miért fontos megismerni azt, hogy ’mi is van bennünk’, illetve mit gondol a magyar társadalom egészségi állapotáról.

Hirdetés
Ad image

A héten nyitották meg az ETELE Plázában a Body Worlds kiállítást, ahol feldarabolt emberi testeket, állatokat és a test más anatómiai struktúráit mutatják be plasztináció segítségével. Az utazókiállításon – mely most van először Magyarországon – részt vett Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora és a Semmelweis EgyetemVárosmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikájának igazgatója is. Az AcNewsnak mondta el többek között, miért fontos megismerni azt, hogy  ’mi is van bennünk’, illetve mit gondol a magyar társadalom egészségi állapotáról.

– A héten nyitották meg a Body Worlds kiállítást. Miért tartja fontosnak, hogy egy ilyen „naturalisztikus” bemutató is létrejöjjön?

– Ez a kiállítás jó alkalmat teremt arra, hogy lássuk milyen tökéletesen működik a szervezetünk – beleértve az izmainkat, a szívünket, a tüdőnket, a szemünket -, ugyanakkor azt is megmutatja, hogyan néz ki egy beteg szerv, például egy megnagyobbodott máj vagy szív. Ha ismerjük a testünk működését, talán jobban vigyázunk rá, és megelőzhetőek lesznek a betegségek.

– Ön szerint fontos látni, hogy „mi is van a testünkben”?

– Természetesen nagyon fontos, hogy lássuk és megértsük, hogyan működik jól a szervezetünk. A kiállítás egyik fő mondanivalója, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy nekünk magunknak is tennünk kell az egészségünk megőrzése érdekében. Például azzal, hogy nem dohányzunk, egészségesen táplálkozunk és mozgunk, amellyel egy sor betegség megelőzhető.

– Tudna pár szót ejteni a kiállított emberi testekről?

– A kiállítás számomra amellett, hogy látványos és érdekes, tiszteletet parancsoló is, hiszen valódi, preparált emberi testeket láthatunk. Megtekinthetjük anatómiailag pontosan kidolgozva akár az izmokat, érhálózatot vagy az idegpályákat. Egyszerre kapunk képet arról, hogy mennyire bonyolult és jól összehangolt gépezet az emberi szervezet, hogy az egészséges szervek milyen különlegesek, és a megbetegedett testrészek miért nem tudják ellátni a feladatukat.

– Önnek melyik kiállítási darab volt a leglátványosabb?

– Kardiológusként természetesen a szív-, érrendszeri preparátumokat emelném ki. A kiállítás bemutatja azt is, hogy miként lehet segíteni egyes megbetegedéseken. Például hogy, hogyan néz ki egy szív, amelyet pacemaker vezérel, de animációs videót is láthatunk arról, hogy hol és hogyan alakulnak ki az érelzáródást okozó plakkok. Látványos a magasugró vagy kapus preparátum is, amely bemutatja hány izomnak és ízületnek kell egyszerre harmonikusan működnie az emberi agy vezényletével ahhoz, hogy egy mozdulat létrejöjjön.

– Milyen korosztálynak ajánlaná ezeknek a testeknek a tanulmányozását?

– Egyrészt ajánlom a pályaválasztás előtt álló orvos,- és egészségtudományok iránt érdeklődő fiataloknak, köztük a leendő orvostanhallgatóknak. Emellett gimnazistáknak, felnőtteknek, hiszen nagyszerű lehetőség megismerkedni az emberi testfelépítéssel és a szervek funkcióival. Fontos ismernünk a testünk alapműködését ahhoz, hogy meg tudjuk előzni a betegségeket, és növeljük az egészségben megélt éveink számát.

– Ön hogyan látja, mennyire egészségtudatos a magyar nép?

– Ebben a tekintetben van még hova fejlődnünk, de talán ez a kiállítás is segít abban, hogy jobban megértsük az egyén felelősségét az egészség megőrzésében.

– Mi jelenleg a legégetőbb probléma a magyar emberek egészsége kapcsán?

– Hiányzik az edukáció, oktatás, hogy az emberek megértsék, miért kell egészségesen élni. Nagyon fejlett ma az egészségügy, háromnegyed óra leforgása alatt ki tudunk cserélni például egy szívbillentyűt katéteren keresztül úgy, hogy közben a beteget el sem kell altatnunk. De ez önmagában nem elég. Szükséges, hogy a beteg az orvosával együttműködjön, és még jobb, ha meg tudjuk előzni a megbetegedéseket.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés