„Semmilyen módon nem fogják lezárni a Halászbástya alsó szakaszát” – jelentette be az I. kerület polgármestere.
Böröcz László elmondta, hogy a Halászbástya alsó szakaszának fizetőssé tételével az önkormányzat célja a kerület kiadásainak fedezése volt, különösen a köztisztaságra fordított összegek biztosítása. Szerinte az ötlet indokolt, hiszen külföldön számos helyen találni fizetős látványosságokat, például a prágai Arany utcácskát. Hozzátette, hogy a Halászbástya egy része már 1995 óta fizetős, és ez eddig nem okozott problémát.
Az új szabályozás értelmében január 1-jén a Halászbástya alsó részére fekete kordonokat és egy táblát helyeztek ki, amely szerint 1500 forintos belépődíj ellenében lehetett kinézni a Dunára. A fideszes vezetés még decemberben döntött erről, egy hónapos próbaidőszakot tervezve januárra. Böröcz arról is beszámolt, hogy a kordonok telepítése 260 ezer forintba került, de már az első nap több mint egymillió forint bevételt hozott a belépőjegyek eladásából- írja az EconomX.
A polgármester szerint az önkormányzat feladata, hogy a kerület lakóinak érdekeit képviselje, és biztosítsa az egészséges együttélés lehetőségét a helyiek és a turisták között. Bár a közgyűlés 30 napos tesztidőszakra hagyta jóvá a korlátozást, a negatív visszajelzések miatt Böröcz január 3-án elrendelte a kordonok lebontását, és a továbbiakban nem is tervezik azok visszaállítását.
Böröcz úgy véli, hogy a Budai Vár jelentős terhelés alatt áll, ezért növelni kell a turizmusból származó bevételeket. A kordonozás helyett azonban a szolgáltatásalapú megoldásokra fognak koncentrálni a jövőben.
Fontos megjegyezni, hogy a Halászbástya felső terasza továbbra is fizetős marad. A teljes árú jegy 1200 forintba kerül, míg a kedvezményes, 50 százalékos jegy ára 600 forint.