A Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerdai sajtótájékoztatóján megkongatták a vészharangot. Országszerte hatezer orvossal kevesebb van a rendszerben, mint kellene, a legnagyobb hiány pedig háziorvosokból mutatkozik – tudósított a 24.hu. A MOK február 1-én ezért kampányt indított, hogy felhívja a figyelmet az egészségügy helyzetére és az alulfinanszírozottság következményeire. Állásfoglalásuk szerint szükséges az alapellátás megerősítése, ennek érdekében pedig több jogosítványt kell biztosítani a háziorvosoknak.
A MOK elnöke, Álmos Péter illusztrációképpen említette meg a prosztatarákot, amely vezető halálok a férfiaknál. Mint az elnök fogalmazott, létezik egy olcsó, nagyjából ezer forintos teszt, amellyel akár a háziorvosok is elvégezhetnék a szűrővizsgálatot, ha biztosítanák a számukra a jogosultságot. Porpáczy Krisztina, a MOK Háziorvosi Csoportjának vezetője Takács Péter államtitkár korábbi kijelentésére reflektált. Az államtitkár közölte, hogy ugyan magas a betöltetlen háziorvosi praxisok száma, de nem marad ellátatlanul egyetlen beteg sem. Porpáczy Krisztina szerint a több körzetet és így több beteget ellátni kénytelen háziorvosok munkájának minősége óhatatlanul romlik. Sokkal kevesebb idő jut ugyanis a betegekre. Hozzátette, hogy az orvosok lemorzsolódása és a praxisok összevonása az utóbbi két évben felgyorsult. Ezalatt kétszer annyi praxis ürült meg, mint a megelőző négy évben. A háziorvosok többsége eljutott tűrőképessége határára, mivel pedig az átlagéletkoruk 61 év, sokan nyugdíjba vonulnak a megnövekedő terhelésre válaszul.
A MOK szerint egyre nagyobb problémát jelent a háziorvosi praxisok elértéktelenedése is. Vannak ugyan helyek, ahol legalább a körzet értékének a töredékét hajlandóak megfizetni a doktorok, országosan inkább eladhatatlanok a háziorvosi körzetek. Egyes helyeken tíz évig sem találnak orvost, még úgy sem, hogy az állam támogatást nyújt a praxisvásárlást tervező orvosoknak. Lényegében ma már alig van olyan orvos, aki fizetne a praxisért, sőt már olyanból is nagyon keveset találni, aki ingyen átvenne egyet. A MOK titkára, Keczéry Attila elmondta, hogy Budapest a második helyezett a betöltetlen háziorvosi helyek számában. Jelenleg száz budapesti körzetben nincs háziorvos. A kerületek már egymással versengenek, néhol ingyen biztosítanak szolgálati lakást, ám alig van új belépő a rendszerben. A fiatal orvosok számára pedig egyre kevésbé vonzó a nagy leterheltséggel, váltott műszakban végzett gyógyító munka.