ACNEWS

Előbb felakasztották, aztán magyar miniszterelnök lett

Gróf Andrássy Gyula / Fotó: wikimedia.commons
Gróf Andrássy Gyula / Fotó: wikimedia.commons
Magyarország miniszterelnöke 135 éve, 1890. február 18-án halt meg. Először halálra ítélték, mert részt vett a szabadságharcban, aztán kinevezték...
Hirdetés
Ad image

Gróf Andrássy Gyula 1823. március 8-án született egy székely eredetű főnemesi család sarjaként. Már fiatalon kitűnt tehetségével, amelyre Széchenyi István is felfigyelt, és megjósolta, hogy jelentős szerepet fog játszani az ország vezetésében.

Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc idején Andrássy aktívan részt vett a harcokban. Mindössze 25 évesen Zemplén megye főispánjává nevezték ki. Harcolt a pákozdi és a schwechati csatában, majd a tavaszi hadjárat során Görgey Artúr segédtisztjeként szolgált. 1849-ben címzetes ezredessé léptették elő, és Isztambulba küldték követségi megbízatással.

A szabadságharc bukása után az osztrák hadbíróság halálra ítélte, és távollétében jelképesen kivégezték: nevét az akasztófára szögezték. Ezután hosszú emigráció következett, amelynek éveit Párizsban és Londonban töltötte. Megjelenése és karizmája miatt a társaságokban „a szép akasztott férfiként” emlegették.

1858-ban, amikor amnesztiát kapott, hazatért Magyarországra, és csatlakozott Deák Ferenc politikai táborához, a Felirati Párthoz. A kiegyezési tárgyalások során különösen jó kapcsolatot alakított ki Erzsébet királynéval, akinek közvetítésével sikerült elérni, hogy Ferenc József 1866-ban találkozzon vele és Deákkal. Az uralkodó végül elfogadta Deák javaslatát, amely Magyarország alkotmányának helyreállítását és Andrássy kinevezését tartalmazta. 1867. február 17-én miniszterelnökké nevezték ki, majd június 8-án, az uralkodó koronázásán ő helyezte Ferenc József fejére a Szent Koronát.

Miniszterelnöksége alatt a dualista rendszer megszilárdítása és a polgári államrend kiépítése volt a legfőbb célja. Ebben az időszakban született meg az önálló magyar honvédség, jött létre a horvát–magyar kiegyezés, fogadták el a nemzetiségi törvényt és vezették be a kötelező elemi oktatást. A közigazgatás és az igazságszolgáltatás szétválasztása is ekkor valósult meg. Valamint az Állami Számvevőszék és az ügyészi szervezet felállítása is az ő kormányzása alatt történt – írja a Múlt-kor.

Egyik legnagyobb terve Budapest világvárossá fejlesztése volt. Szorgalmazta a sugárutak és paloták építését, ennek eredményeként született meg a róla elnevezett Andrássy út, amely Pest egyik legszebb sugárútja lett.

1871-ben lemondott miniszterelnöki tisztségéről, és az Osztrák–Magyar Monarchia külügyminisztereként folytatta pályafutását. Külpolitikájának középpontjába a közép-európai térséget helyezte, és az ő kezdeményezésére hívták össze az 1878-as berlini kongresszust, amely a Balkán helyzetének rendezésére törekedett.

Élete utolsó éveit betegsége miatt visszavonultan töltötte az Adriai-tenger partján fekvő voloscai kastélyában, ahol 1890. február 18-án hunyt el. Hamvait Tőketerebesen helyezték örök nyugalomra, és érdemeit törvénybe iktatták. Budapesten, a Kossuth téren 1906-ban állították fel szobrát, amely tiszteletének egyik maradandó jelképe lett.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!