A helyzet bonyolult: egyrészt Izrael nem tagja a bíróságnak, és nem is fogadja el annak joghatóságát, Másrészt bár Magyarország tagja a hágai testületnek, de máig nem hirdette ki az ICC ítéletét.
Az ICC azzal indokolta az elfogatóparancs kiadását Benjamin Netanjahu ellen, hogy megalapozottnak vélte, hogy az izraeli miniszterelnök büntetőjogi felelősséget viseljen háborús bűncselekményekért, köztük „az éheztetés mint hadviselési módszer” és „az emberiség elleni bűncselekmények, a gyilkosság, az üldözés és más embertelen cselekmények” miatt. Az ICC elutasította Izrael fellebbezését, amelyben a bíróság joghatóságát vitatta – emlékeztet rá az Index.
A letartóztatástól való mentesség Netanjahura és Putyinra is vonatkozna itthon. Két éve, 2023 márciusában egy Kormányinfón feltett kérdésre Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter válaszolt arra a kérdésre, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyészének elfogatóparancsára letartóztatnák-e Magyarországon Vlagyimir Putyint:
„Magyarországon a magyar jogrendnek tudnak érvényt szerezni, ez alapján nem tudnák letartóztatni az orosz elnököt, mert nincs kihirdetve az ICC-statútum.”
Hozzátette: dualista alapon állunk, nemzetközi egyezmény elfogadása önmagában nem válik a belső jog részévé, csak ha kihirdetik, ami azért nem történt meg, mert a magyar Alaptörvénnyel ellentétes az egyezmény.