ACNEWS

Ezért ne parfümözd be magad a repülőgép fedélzetén

Fotó: Unsplash
Fotó: Unsplash
Hirdetés
Ad image

Utasként nem igazán szoktunk túlgondolni egy repülőutat: leülünk, becsatoljuk az övünket, és aztán várjuk, míg a gép megérkezik az úticélhoz. Vannak azonban bizonyos íratlan szabályok, amelyeket egy repülőn illik szem előtt tartanunk mind a légiutas kísérők, mind a többi utasra nézve.

Néhány viselkedési forma egyértelműen helytelennek számít. Ilyen például, ha valaki megpróbál rágyújtani, annak ellenére, hogy a dohányzás az 1990-es évek óta tilos a repülőgépeken. Bár az utastér különböző pontjain még mindig vannak erre utaló táblák, időről időre mégis előfordul, hogy valaki elővesz egy szálat, és rágyújt. Erről Michelle P. légiutas kísérő számolt be a Travelbook-nak adott interjújában, továbbá elárulta, hogy melyek azok a hibák, amelyeket az utasok általában elkövetnek, illetve,  milyen magatartást  illene tanúsítani  a fedélzeten.  

1. Mezítláb járkálni 

„Szinte minden járaton megfigyeljük ezt: az utasok zokniban vagy akár mezítláb sétálnak végig az utastéren, néha még a mosdóba is” – számol be a légiutas kísérő.

A padló azonban rendkívül piszkos, sőt, a mezítláb járkálás a gépen néha még biztonsági kockázatot is jelent.

2. Rendetlenséget hagyni

Michelle P. szerint sok utas rendetlenül hagyja az ülését, a szemetet pedig a padlóra dobja. Sőt, előfordult, hogy valaki egy használt pelenkát hagyott ott a fedélzeten. Az ilyen magatartás viszont nem csak a legénységgel és a későbbi utasokkal szemben tiszteletlenség. Valódi higiéniai problémákhoz is hozzájárul a repülőgépek kabinjában, ugyanis nincs idő minden repülés után az alapos fertőtlenítésre.

3. Nem figyelni a légiutas-kísérőkre

A légiutas-kísérők gyakran tapasztalják, hogy az utasok szinte semmibe veszik őket. „Sokan nem veszik le a fejhallgatójukat, pedig nyilvánvalóan próbálunk kommunikálni velük. Néha kétszer-háromszor is meg kell ismételnünk magunkat”” – számol be Michelle P.

” Gyakran nincs más választás, mint szótlanul állni előttük és várni, vagy finoman megkocogtatni a fülhallgatót. Ezek a magatartás leginkább az üzleti osztályon figyelhető meg” – mondja a légiutas-kísérő, aki szerint a legtöbb utas még mindig csak egy kiszolgáló személyzetként tekint rájuk, és nem úgy, mint a biztonsági személyzetre, akik vészhelyzet esetén megmenthetik az életüket. Ezért fordulhat elő, hogy az emberek nem figyelnek oda, amikor biztonsági eligazítást tartanak.

4. Folyamatosan nyomogatni a szervízhívó gombot

Az utasok csak vészhelyzetben nyomják meg a segélyhívó gombot, vagy ha valóban sürgősen szükségük van valamire, és nem tudják elhagyni az ülésüket. Michelle P. szerint azonban sok utas, különösen a turistaosztályon, ezzel nincs tisztában. „Rendkívül kedvezőtlen, ha a segélyhívó folyamatosan csörög, ugyanis minden hívást ellenőriznünk kell. Ez stresszes számunkra, miközben valójában fontos dolguk van.

Mindenekelőtt óvatosnak kell lenni, amikor megnyomjuk a szervizhívó gombot. Mert ha figyelmetlenek vagyunk, akkor veszélybe sodorhatjuk az utaskísérő személyzetet. Egy TikTok-videóban Kat Kamalani egykori légiutas-kísérő arra kéri az utasokat, hogy amikor a gép a kifutópályán van, vagy amikor a gép felszáll vagy leszáll csak vészhelyzetben nyomják meg a gombot. Ezekben a fázisokban ugyanis a repülő személyzetének is be kellene kötnie magát, hogy elkerüljék a felesleges baleseteket.

5. Betegen szállni fel a repülőre

Egy másik gyakori hiba az utasok körében, hogy betegen szállnak fel a járatra. Ez nem csak azért probléma, mert esetleg megfertőzhetik a többi utast, hanem azért is, mert egy kis megfázás akár órákon belül súlyosbodhat. Erős fülfájást okozhat, ami leszálláskor a legrosszabb, és félő, hogy kiszakad a dobhártya.

6. A kézipoggyász-korlátozást figyelmen kívül hagyni

Az előírt felső határnak oka van, hiszen a repülőgép utasterében nem végtelen a hely. 

7. Részegen utazni

Azok az utasok, akik túl részegen jelennek meg a járaton, biztonsági kockázatot jelentenek – ezért gyakran le is szállítják őket a gépről. Michelle P. azt is tanácsolja, hogy ne csempésszünk alkoholt a repülőgépre, és ne rejtsük el a „hulladék” konténerekbe, hogy titokban a mosdókban igyuk meg.

8. Hajlakkot vagy dezodort használni a mosdóban

Rúzsozás, arcpúderezés – persze, egy gyors felfrissülés leszállás előtt megengedett. A parfümöket, dezodorokat és hajlakkokat azonban tanácsos a bőröndben hagyni. A velük permetezett aeroszolok ugyanis beindíthatják a füstjelzőt a mosdóban. Ez riadóztatná a személyzetet, hogy a fedélzeten keletkező tűz esetén kezdeményezzék a szükséges biztonsági intézkedéseket. Ennek lehetséges következménye a fedélzeti nyugtalanságon kívül az is, hogy nem kívánt késéseket okoz.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!