ACNEWS

Ezért ne vegyél húsvétra nyuszit a gyereknek!

Fotó: AcNews
Fotó: AcNews
Sajnos még mindig él a hagyomány, hogy sokan húsvét alkalmára kisgyerekeknek vesznek nyulakat. Miért nem jó ötlet ez?
Hirdetés
Ad image

Sok-sok éve tartja már magát az a hagyomány, hogy a szülők húsvétkor aranyos kis bolyhos nyulat vesznek a kisgyerekeknek. Abba viszont nem gondolnak bele, hogy ezzel sokszor nagyobb felelősséget vállalnak, mint egy kutyával. Az AcNewsnak, most az Első Nyúlmentő Alapítvány mondta el, miért nem jó ötlet nyuszit vásárolni.

„A szülők sokszor a felelősségre oktató célzattal vesznek a gyerekeknek nyulat. Viszont a gyerek kezdeti lelkesedése sajnos nagyon hamar le tud lohadni. Az állat ellátása természetesen sosem a gyerek, hanem minden esetben a szülő felelőssége. Jellemzően tévesen mérik fel a nyulakkal járó felelősséget. Nem néznek utána a nyulak alapvető szükségleteinek, életmódjuknak, potenciális betegségeiknek, csupán annyit látnak benne, hogy aranyos, kicsi és elfér egy ketrecben” – írta kérdéseinkre az alapítvány, majd kitért arra is, hogy sokszor a nyúlárusok átverik a vásárlókat azzal, hogy törpenyulat kínálnak.

Pár hónap múlva, azonban jön a meglepetés.

„Húsvét előtt általában olyan helyekről érkezik a nyuszi, ahol a bevétel az elsődleges szempont és nem az egyedek egészsége. Ezek után rendszeresen szembesülnek olyan helyzettel, amire nem számítottak. Például azt mondták, hogy törpe, de pár hónap múlva már 3 kg-nál jár. Megrágja a bútorokat, rázza a ketrecet, megbetegszik – ami szörnyen magas állatorvosi kölségekkel járhat. Már a saját maga mosdatásától lenyelt szőrtől bélelzáródást kaphat, amivel az orvosnál köt ki a gazdi vagy adott esetben rövid időn belül elpusztul.”

Mire kell felkészülnie annak, aki mégis a nyúlvásárlás mellett dönt?

  • Amennyiben szigorú értelemben a vásárlásra fókuszálunk, akkor mindenképpen kell találni egy etikus tenyésztőt.
  • Elsődlegesen fontos tudni, hogy 8-12 évre vállalunk felelősséget, egy olyan állatért, aminek semmivel sincsenek alacsonyabb igényei, mint egy kutyának vagy macskának. Csupán más jellegűek.
  • A ketreces tartás mellett napi több órás nyúlbiztos szobába történő kiengedésre van szükség. Ám ennél sokkal jobb karámmal leválasztani egy részt a szobából. A legideálisabb viszont, ha legalább egy teljes nyúlbiztos szobában folyamatosan szabadon lehet.
  • Benti tartásnál minimális hely a 120 cm-es ketrec, ez napi több óra kiengedés mellett. A nyuszi mérete függvényében természetesen a minimális hely mérete változhat. Kinti tartásnál fontos, hogy az időjárás viszontagságaitól védett helyük legyen, ragadozók védve legyenek és ők se tudjanak megszökni.
  • A nyulak társas lények. A legjobb esetben két ivartalan egyedet célszerű együtt tartani. Tehát már nem egy nyuszink lesz, hanem rögtön kettővel lehet számolni.
  • Fűevők, így a lakásban valószínűleg több ponton széna, illetve adott esetben nyúlbogyó mindig megtalálható lesz.
  • Étrendjük 80%-át jó minőségű széna teszi ki, emellett napi kétszer minimum 20% rosttartalmú pelletált táp, illetve zöldek adhatók.
  • A nyuszik nagy része ügyesen megtanulja a szobatisztaságot. Ehhez persze szükség van alomtálcára és alomra, amire a fapellet a megfelelő megoldás, ezt jellemzően naponta szükséges cserélni.
  • Mivel zsákmányállatot veszünk magukhoz, ami az utolsó pillanatig rejtegeti, hogy beteg, így amint letargikusabb lesz, gubbaszt, nem eszik, akkor azonnal orvoshoz kell menni vele.
  • Oltóanyag függvényében félévente vagy évente minimum szükséges a rendelőt meglátogatni. Ivaros állat esetén ivartalanításon is át kell esnie a nyuszinak. Viszont, ha kifogunk egy fogproblémás nyuszit, akkor például negyedévente, vagy extrémebb esetben másfél havonta fogcsiszolásra fogunk járni vele a megfelelő, nyulakra szakosodott orvoshoz.

Ha valaki még így sem retten el a nyúltartástól, akkor a legjobb opció, ha nem vásárol, hanem az örökbefogadás mellett dönt.

„Egyrészt természetesen lehetőséget biztosítanak egy korábban hányatott sorsú nyuszinak, hogy szerető helyen élje tovább az életét. Továbbá az örökbefogadással nálunk is hely szabadul fel, így be tudunk fogadni másik nyuszit. Az alapítványi nyuszik gondozói ismerik azok természetét, szokásait – például mennyire szobatiszta, mennyire simogatható, mennyire aktív –, így a leendő gazdi ennek tudatában veszi magához az állatot. Tudhatja, hogy egészséges egyedet vesz magához – bár a jövőbeni megbetegedések természetesen nem kizárhatók. Megbízható egzotikus szakállatorvosok kezelik a védenceinket, így az örökbeadhatóság esetén természetesen az ő szakértelmük a mérvadó. Emellett az alapítvány bármilyen felmerülő kérdés esetén segítséget nyújt a gazdiknak. Nem mellesleg így nem támogatják az állatok kizsákmányolására épülő rendszereket.” – magyarázták az AcNewsnak a nyúlmentők, akiknek évente nagyságrendileg 300 nyuszival kell számolnunk.

Elmondták: két “csúcsidőszak” van. Pár nappal húsvét után, illetve nyáron kerül hozzájuk a legtöbb nyuszi. De az év minden szakában vannak utcán talált állatok.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!