Gyereket nevelni nagyon nehéz. Még ha jó szándékok is vezérlik a szülőt, elkövethet pár általános hibát. Egy pszichológus felhívja a figyelmet arra, mik azok a mondatok, amelyek többet árthatnak, mint azt bárki hinné.
Azt a mondatot, hogy „Ne sírj” , biztos vagyok benne, hogy mindannyian hallottuk már , sőt, mi magunk is mondtuk már a gyerekeinknek. Ám ami ártalmatlannak hangzik, az maradandó károkat hagyhat a gyerekekben – derül ki most egy amerikai pszichológus kutatásából – írja az rtl.de.
1. Ne sírj
A gyermek sír, és egyszerűen nem akarja abbahagyni. Szülőként ilyenkor hajlamosak vagyunk arra, hogy olyan mondatokkal nyugtassuk meg a gyereket, mint a „hagyd abba a sírást” vagy a „ne sírj”. A legtöbb esetben valószínűleg csak kedveskedni akarunk, hogy a gyerek jobban érezze magát, valójában viszont pont az ellenkezőjét érjük el – magyarázta a Daily Mailnek Dr. Amanda Gummer pszichológus.
„Fontos, hogy a gyerekek kifejezzék az érzéseiket, és a sírás ennek egy természetes és egészséges módja lehet” – mondta. – „Ha viszont ilyeneket mondunk, azzal azt közvetítjük a gyerekeknek, hogy az érzései nem érvényesek. Jobb, ha éreztetjük a gyerekekkel, hogy megértjük őket.”
2. Nem nagy ügy
A „Nem nagy ügy” mondat is hasonló – magyarázza a pszichológus. Szintén szép szándékkal társul, azonban a szülők akaratlanul is lekicsinylik a gyerekeik érzéseit az ilyen kijelentésekkel.
„Még ha egy felnőtt számára jelentéktelennek is tűnik a helyzet, egy gyermek számára nagy ügy lehet” – magyarázza Dr. Amanda Gummer. – „Jobb lenne, ha a szülők megmutatnák a gyerekeknek, hogy komolyan veszik az aggodalmaikat. Hosszú távon jobb megoldás, ha megértést mutatnak, és felajánlják, hogy megbeszélik, mi zavarja a gyermeket.”
3. Én megmondtam
Mennyire utáljuk mindannyian ezt a mondatot: „Én megmondtam”. Valószínűleg mindenki hallotta már ezt a mondatot, miután valami rosszul sült el. Mégis, bármennyire is utáljuk ezt a mondatot, generációról generációra tovább visszük. Ennek azonban véget kell vetni.
„Ha a gyermeket hibáztatjuk a bánatáért vagy megszégyenítjük, attól még rosszabbul érezheti magát” – magyarázta a szakértő. – „Éppen ezért ez és más mondatok, mint például a Jobban kellett volna tudnod, nem tanácsosak. Azok a szülők, akik ilyen mondatokkal kommentálják gyermekük hibáit, a bizalom elvesztését kockáztatják. Ez elriaszthatja őket attól, hogy a jövőben segítséget kérjenek vagy megnyíljanak.”
4. Ne félj
Az ágy alatti szörnytől való félelem a felnőttek számára valóban irracionális dolog. A gyerekeknek azonban nem. Amikor azonban ezeket a félelmeket nyíltan kommunikálják, a szülők hajlamosak olyan mondatokat kiejteni, mint a „Ne félj” vagy a „Nincs mitől félni”.
„Ha elutasítjuk a gyermek félelmeit, akkor úgy érezheti, hogy egyedül van, és nem kap támogatást” – szögezte le a szakértő. Szerinte jobb, ha megerősítjük a gyermek érzéseit, és komolyan vesszük őket. Ez számukra sokkal megnyugtatóbb.
5. Légy boldog
A szülők gyakran próbálják felvidítani szomorú gyermekeiket olyan mondatokkal, mint a „Légy boldog”. Ezzel azonban azt üzenik a gyereknek, hogy nem szabad szomorúságot mutatni.
„Fontos, hogy a szülők megtanítsák gyermekeiknek, mennyire fontos, hogy nyíltan kimutassák érzéseiket, és kiálljanak mellettük” – állította a pszichológus.
Ha tehát hosszú távon jó bizalmi alapot szeretne kialakítani a gyermekével, akkor jobb, ha a jövőben kerüli az ilyen mondatokat.
És legyünk őszinték: mi felnőttek sem szívesen halljuk ezeket a mondatokat.