Itthon az egészségügyi kiadások mintegy harmadát magánforrásból finanszírozzuk, amivel a magyarok nemcsak regionális, de európai összevetésben is az élbolyba tartoznak – írja a Házipatika a napi.hu cikke alapján. A cikk a Magyar Nemzeti Bank friss jelentése alapján arra is kitér, hogy tíz év alatt duplájára emelkedett a magánegészségügyi szolgáltatásokra költött összeg. Míg a 2012 és 2015 közötti időszakban 10-11 milliárd forintot fizettek ki ilyen célra az egészség és önsegélyző pénztárak tagjai, addig 2021 már 19 milliárdot, tavaly pedig 22 milliárdot.
Tavaly az önkéntes egészségügy-finanszírozási alrendszerekből fakadó kifizetések összege immár elérte a 65 milliárd forintot, ami 5,5 milliárd forinttal haladta meg a 2021-es értéket. A kifizetések több mint fele gyógyszerekre, speciális tápszerekre, vitaminkészítmények és gyógyászati segédeszközökre ment el. Több mint harmada pedig egészségügyi szolgáltatásokra – írja a Házipatika.
Összességében évente 1000 milliárd forintot költenek egészségre a háztartások. Ennek nagyjából fele magánellátásra megy el, a másik felét pedig a gyógyszertárakban, gyógyászatisegédeszköz-boltokban fizetik ki a betegek.
Érdemes azonban megemlíteni, hogy a magánegészségügy egyre drágább: csak az idei első negyedévben átlagosan 13,6 százalékkal emelkedtek a leggyakrabban igénybe vett vizsgálatok árai a fővárosban az előző év azonos időszakával összehasonlítva míg vidéken 36,5 százalékkal. Ezt Váradi Péter, a Prémium Egészségpénztár vezető stratégiai tanácsadója mondta, hozzátette, egyes területeken még drasztikusabb a helyzet. Budapesten például egy endokrinológiai konzultációért már negyven százalékkal kell többet fizetni.