Izrael szerint a támadások tervezésében „teljes mértékben együttműködtek” az Egyesült Államokkal. Az iráni tisztviselők megerősítették, hogy a létesítményeket megtámadták, de tagadták, hogy azok súlyos károkat szenvedtek volna. Állításukat nem lehet egyelőre ellenőrízni.
A támadások jelentősen fokozzák az Irán és Izrael között folyó háborút.
Mit bombázott az Államok, és milyen fegyvereket használt?
Az egyik célpont Fordo volt, egy távoli hegyoldalban elrejtett urándúsító üzem, amely kulcsfontosságú Irán nukleáris törekvései szempontjából. A létesítményben okozott károk teljes mértékét még nem ismerjük.
Az Egyesült Államok szerint két másik nukleáris létesítményt is megtámadtak – Natanzban és Iszfahánban.
A Teherántól délre, egy hegyoldalban elrejtett Fordo állítólag mélyebben fekszik a föld alatt, mint az Egyesült Királyságot és Franciaországot összekötő Csatorna-alagút. Fordo föld alatti mélységének köszönhetően csak az Egyesült Államok rendelkezik olyan „bunkerromboló” bombával, amely elég nagy ahhoz, hogy elpusztítsa a létesítményt. Ez az amerikai bomba a GBU-57 Massive Ordnance Penetrator (MOP) nevet viseli. Súlya 13 000 kg (30 000 font), és szakértők szerint képes áthatolni körülbelül 18 m (60 láb) vastag betonon vagy 61 m (200 láb) vastag földrétegen, mielőtt felrobban.
A Fordo alagutainak mélysége miatt a MOP sikere nem garantált, de ez az egyetlen bomba, amely közel kerülhet a célhoz.
Mit tudunk a támadások hatásáról?
Még nem tisztázott, hogy az amerikai támadás milyen károkat okozott a nukleáris létesítményekben, és hogy vannak-e sérültek vagy áldozatok.
Az iráni atomenergia-szervezet szerint a három nukleáris létesítmény bombázása a nemzetközi jog „barbár megsértése”.
Szaúd-Arábia és az ENSZ nukleáris felügyeleti szerve, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) szerint a támadás után nem emelkedett a sugárzás szintje. Rafaelle Grossi, az IAEA vezetője hétfőre összehívta a szervezet kormányzótanácsának rendkívüli ülését.
Hassan Abedini, az iráni állami televízió politikai igazgatóhelyettese szerint Irán „már egy ideje” evakuálta ezt a három nukleáris létesítményt. Az állami televízióban elmondta, hogy Irán „nem szenvedett komoly károkat, mert az anyagokat már elszállították”.
Trump televíziós beszédében kijelentette, hogy „a nukleáris dúsító létesítményeket teljesen és végérvényesen megsemmisítették”. A BBC News Channel műsorában azonban Mark Kimmitt, az Egyesült Államok volt politikai-katonai ügyekért felelős külügyminiszter-helyettese óvatosabb volt:
„Nem lehet azt állítani, hogy véglegesen megsemmisült”
– mondta.
Irán külügyminisztere figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy a Fordo, Iszfahán és Natanz elleni támadásnak „örökké tartó következményei” lesznek. Abbas Araghchi szerint Irán „minden lehetőséget” fenntart magának szuverenitásának védelmére.