Fél millió forint sérelemdíjat kapott Lőrincz Zoltán, akiről mindenki tudta, hogy semmi baja, ellentétben Ramocsaháza jegyzőjével, aki azt állította, hogy cselekvőképtelen elmebeteg, még az önálló életvitele ellátására sem alkalmas. Csakhogy Zoltánnak az igaza bizonyítására ráment a párkapcsolata, elveszítette az otthonát, több barátját. A férfi kálváriája akkor kezdődött, amikor 10 közérdekű kérdést küldött Ramocsaháza jegyzőjének. Aki ahelyett, hogy a munkáját végezve megválaszolta volna a tanyagondnoki programról, a fantomlakosokról, fiktív lakcímekről szóló kérdéseket, kezdeményezte a szerinte elmebeteg Zoltán gondokságba helyezését. Miközben a férfi akkor éppen joghallgató volt az egyetemen – írta a Szabad Európa.
Mint az ötvenes években…
„Mintha csak az ötvenes évek közepén lennénk, egy pillanat alatt koncepciós eljárás áldozata lettem. Szóról szóra tudom, mit írt rólam a jegyző, hogy gondnokság alá kerüljek. Eszerint én teljesen cselekvőképtelen elmebeteg vagyok, aki az önálló életvitelére, ellátására sem alkalmas” – idézte Zoltán az AcNews-nak. A férfinak négy évébe telt, mire kiderült az igazság. Hogy az elmeorvosi vizsgálatok kiderítették, teljes mértékben beszámítható. És a bíróság jogerősen kötelezte Ramocsaház önkormányzatát, hogy fizessen 500 ezer forint sérelemdíjat, és kérjen tőle bocsánatot. Csakhogy addigra elhagyta a barátnője, több barátja is hátat fordított neki. Ráadásul annyira ellehetetlenült a helyzete a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei falucskában, hogy otthagyta az otthonát és a szomszéd megyébe, egy kisvárosba költözött.
„Nem lesz közös jövőnk”
„Amikor este elmentem sétálni a falunkban, voltak, akik azt terjesztették rólam, hogy kukkolni mentem azért, hogy kit jelenthetek fel – mesélte keserűen Zoltán. – Az élettársam kijelentette, ha nem adom fel azt a harcot, nekünk nem lesz közös jövőnk, mert szakítani fog. Ugyanis az ő az édesapja nyugdíjas pedagógus, aki nem fogadta el, hogy a falusi pletykák rólunk szólnak. Nem hagytam abba az igazamért vívott pereskedést, a párom pedig elhagyott.”
Lőrincz Zoltán elárulta, azért tette fel a közérdekű kéréseit, mert az ismerősei erre kérték. Előbb a helyi képviselőkhöz küldte őket, de azok valamilyen szinten függőségi viszonyban vannak a polgármesterrel. „Azt, hogy a felperes perlekedési tébolyban szenved, és szükséges lehet a gondnokság alá helyezése, abból gondoltam, hogy sok ilyen kérelmet terjesztett elő. Sok eljárást kezdeményezett – érvelt a bíróságon Kovács-Szilvási Ágota Andrea. – Bennem azért merült fel, hogy a felperes gondnokság alá helyezése szükséges lehet, mert folyamatosan érkeztek a különböző kérései.” Az ügyben hiába kerestük Kovács-Szilvási Ágota Andrea jegyzőt, szülési szabadságon van. Se a polgármester, se az alpolgármester nem volt a hivatalában.