Egy tanulmány szerint a betegek jobb eredményeket értek el, ha női sebész műtötte őket, nem pedig férfi.
A kutatócsoport, amely azt vizsgálta, hogy van-e összefüggés a sebész neme és az eredmények között, egymillió műtött beteg adatait vizsgálta. A csapat nyomon követte azon emberek egészségi állapotát, akik 25 gyakori elektív vagy sürgősségi műtét valamelyikén estek át.
Ezután összehasonlították a férfi és női sebészek eredményeit. Kiderült, hogy a férfi sebészek által kezeltek rosszabbul jártak.
„A beteg, az eljárás, a sebész, az aneszteziológus és a kórház jellemzőinek figyelembevétele után e kohorszvizsgálat eredményei arra utalnak, hogy a női sebészek által kezelt betegeknél alacsonyabb a műtét utáni kedvezőtlen kimenetel, beleértve a műtét utáni 90 napon és egy éven belüli halálozást, mint a férfi sebészek által kezelteknél”- írta a kutatócsoport.
Az okok azonban még nem tisztázottak – írja az IFLScience.
„A nők és a férfiak másképp gyakorolják az orvoslást, bár kevés kutatás létezik a női és férfi sebészek tanulási stílusában, a készségek elsajátításában vagy az eredményekben mutatkozó különbségekről. Nem ismerjük azt a mechanizmust, amely a női sebészek által kezelt betegek jobb eredményeinek hátterében áll, bár ez összefügghet az irányelvekkel jobban összhangban lévő, betegközpontúbb és jobb kommunikációval járó ellátással”.