Ugyan Pilis ivóvízhálózatát átmosták a napokban, a település lakói továbbra sem fogyaszthatnak csapvizet – tudósított az index.hu. A rendkívüli intézkedés azért vált szükségessé, mert a pilisi ivóvíz-hálózatban korábban fonálférgeket, kukacokat és egyéb véglényeket találtak. A Nematoda nevű élősködő lárvája azóta nemcsak a pilisiek ivóvizében, de Monorierdőn is megjelent. Ott szintén elvégezték már az ivóvízhálózat átmosását, most arra várnak a lakók, hogy megérkezzen a vizsgálatok eredménye, ismét iható-e a csapvíz. A Nematodák nem patogén bélférgek, vagyis nem okoznak megbetegedéseket. Általában a nem megfelelő vízkezelés, fertőtlenítés, vagy a vízhálózat sérülése miatt kerülhetnek a csapvízbe. A fonálférgek elszaporodhatnak a ritkán használt háztartási vízszűrőkön, víztisztító kisberendezéseken is. Ezek karbantartása, a szűrők cseréje, átmosása kiemelten fontos.
Pilis polgármestere, László Attila rendszeresen beszámol Facebook oldalán a fejleményekről. Elmondta, hogy saját szemével látta a cérnavékony, néhány milliméter hosszúságú férgeket az ivóvízben. A helyi vízellátásért felelős Dabas és Környéke Vízügyi Kft. (Daköv) közleményében hangsúlyozta, hogy rajtuk kívülálló okok eredményezték a fertőzést, amely mindössze a település egyetlen utcájára korlátozódik. A fővárosi kormányhivatal azóta megtiltotta a pilisi ivóvíz fogyasztását és arra kötelezte a Daköv-öt, hogy biztosítson napi 3 liter ivóvizet minden pilisi lakosnak. A polgármester ezen túlmenően felhívást intézett a helyi lakosokhoz, ebben közölte, hogy mit tehetnek annak érdekében, hogy a hálózat átmosásából visszamaradt üledéket mihamarabb ki tudják tisztítani a bekötővezetékből. Az ingatlanokon található vízszűrőket alaposan át kell öblíteni, a mosható fémbetétes szűrőket kefével kell megtisztítani. A városvezető továbbá „vízügyeletet” is életre hívott, hogy azok is hozzájuthassanak a vízadagjukhoz, akik akadályoztatás miatt nem tudnak elmenni a vételezési pontra.
Monorierdőn január 22-én lakossági bejelentést követően vizsgálták meg az ivóvizet a Daköv munkatársai, ennek alkalmával határértéket meghaladó mértékben találtak Nematoda-férgeket és egyéb élőlényeket. A helyi ivóvízhálózatot január 23-án átmosták és 24-én emberi fogyasztásra alkalmasnak nyilvánították a csapvizet. Ennek ellenére Monorierdő önkormányzata január 24-én is csomagolt vizet biztosított a lakóknak. Monor polgármestere időközben független vizsgálatot kért a kormányhivataltól, annak eldöntésére, hogy a helyi ivóvíz fogyasztható-e. A vizsgálat eredménye hamarosan megérkezik, a város vezetője ígéretet tett arra, hogy arról haladéktalanul tájékoztatja a lakosokat. Nyáregyháza polgármestere monori kollégájához hasonlóan szintén pártatlan szervet kért fel a csapvíz minőségének ellenőrzésére.