Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azzal vádolja a Hamászt, hogy meghátrált. Ez késlelteti a megállapodás izraeli kabinet általi jóváhagyását. A Hamász egyik képviselője azonban hangsúlyozta, hogy a csoport kiáll a megállapodás mellett.
Izraeli médiajelentések szerint a kabinetnek csütörtökön kellett volna összeülnie, hogy jóváhagyja. Netanjahu hangsúlyozta, hogy erre nem kerül sor, amíg nincs teljes megállapodás. „A Hamász azért lép ki a közvetítőkkel és Izraellel kötött egyezség egyes részeiből, hogy az utolsó pillanatban további engedményeket zsaroljon ki” – mondta.
A Hamász terroristáinak szabadon bocsátása a vitás pont
Egyes paktumok, különösen a szabadon engedett terroristák személyazonosságát illetően, még mindig fenntartások tárgyát képezik. A Hamász azt követeli, hogy a szabadon bocsátott palesztin foglyok személyazonosságát határozzák meg. Izrael pedig vétójogot követel a tömeggyilkosok szabadon bocsátása felett. „Egy kifejezett záradékkal ellentétben, amely Izraelnek vétójogot biztosít a tömeggyilkosok szabadon bocsátása felett, a Hamász követeli, hogy pontosan határozzák meg e terroristák személyazonosságát” – olvasható az izraeli kormány közleményében.
Izrael nagy jelentőséget tulajdonít annak, hogy gyakorlatilag egyetlen olyan foglyot sem engednek szabadon, aki részt vett a Hamász 2023. október 7-én Izrael ellen elkövetett terrortámadásában. Amerikai források szerint azonban az eddig bíróság elé állított foglyok között 275 olyan palesztin van, akiket izraeliek meggyilkolásáért ítéltek el, és még mindig életfogytiglani büntetésüket töltik.
Egy másik kritikus pont az izraeli csapatok kivonása és a Gázai övezet feletti ellenőrzés. Az egyiptomi biztonsági erőknek biztosítaniuk kell, hogy ne szállítsanak nehézfegyvereket.
Két miniszter elutasítja a megállapodást
Netanjahu két minisztere már nyilvánosan felszólalt a szerződés ellen. A szélsőjobboldali Bezalel Smotrich pénzügyminiszter „Izrael állam biztonságára nézve rossz és veszélyes megállapodásról” beszélt. A szélsőjobboldali Itamar Ben Gvir izraeli biztonsági miniszter szintén ellenezte a „katasztrofális megállapodást”. Bennfentesek szerint ennek ellenére valószínűleg elfogadják. Az egyelőre nem világos, hogy hosszú távon mi lesz például a kormány jövője a Gázai övezetben – írja a krone.at.
Miközben a gázai és az izraeli lakosság ünnepelte a paktumot, az izraeli hadsereg a bejelentést követően fokozta támadásait. A heves izraeli bombázások, főként Gáza városában, szerdán késő este 32 ember halálát okozták – közölték a mentőszolgálatok.
A támadások csütörtökön kora reggel folytatódtak, házakat romboltak le a Gázai övezet déli részén fekvő Rafahban, a Gázai övezet középső részén fekvő Nuseiratban és Gáza északi részén – közölték a lakosok. Az izraeli hadsereg szerint a palesztin területről érkező fegyveresek csütörtökön rakétát lőttek ki Izraelre. Áldozatok nem voltak.