A környékbeliek csak nyékpusztai világ tetejének hívják a gázmező fúrótornyát, aminek tetejére Greenpeace-aktivisták másztak, hogy így tiltakozzanak . Odafentről a STOP FRACKING feliratot lógattak le. Utóbbi a gázkitermelés rétegrepesztéses technológiájának neve – írta a 444.hu. Az akciót a földről három rendőrautó járőrei kísérték figyelemmel, de a beavatkozásra esélyük sem volt. Tény, hogy tavasszal kezdődött a békési gázmezőn, Nyékpuszta lelőhelyen az ötödik kút fúrása, ami rettenetesen csípi a Greenpeace aktivisták szemét.
Egekbe szöktek az energiaárak
Az Energiaügyi Minisztérium szerint eddig több mint 67 millió köbméter gázt hoztak a felszínre. Közben az MVM további kutak létesítését tervezi. A Sarkadkeresztúr melletti gázmezőn az energiaárak egekbe szökése miatt 2022-ben kezdte el a magyar állam tulajdonában lévő MVM Zrt. a kitermelést a költséges és vitatott technológiával. A Qubit tavaly írt ennek a módszernek a veszélyeiről. A Greenpeace szerint a fracking egyéb környezeti veszélyek mellett a talajvíz szennyeződéséhez vezethet. Emiatt komoly kockázatot jelenthet az ivóvízellátásra és a helyi ökoszisztémára.
Betartanak minden előírást
Ugyanakkor az eljárást Európa több országában már betiltották, de itthon az amúgy is komoly vízhiánnyal küzdő Alföldön alkalmazzák. Mint azt az MVM írta, „a földgázkitermelés során a nyékpusztai lelőhelyek esetén is kiemelten fontosnak tartja a környezetterhelés minimalizálását. Illetve a környezeti értékek megóvását. Ennek megfelelően valamennyi környezetvédelmi előírást betartanak. A fúrások helyeit pedig az emberi élet és egészség, valamint a környezet védelmét kiemelten kezelve jelölték ki.