Nyolc mintából nyolcban talált szennyező anyagokat, színezékeket, allergéneket és idegen zsírokat a stuttgarti Vegyi és Állategészségügyi Vizsgálati Hivatal (CVUA)
„A minták alacsony száma még nem jelent tendenciát, de az eredmények nagyon aggasztóak” – mondta Peter Hauk, a baden-württembergi fogyasztóvédelmi miniszter.
Az Egyesült Arab Emírségekből származó öt minta valódi csokoládé helyett idegen zsírt tartalmazott. „A fogyasztók megtévesztésének egyértelmű esete” – áll a közleményben.
A minták a gyártással kapcsolatos szennyeződések miatt egyébként sem voltak alkalmasak emberi fogyasztásra. A Törökországból származó három mintában a laboratórium nem bejelentett szezámot talált, ami különösen veszélyes lehet a szezámallergiások számára.
Szinte valamennyi mintában mesterséges színezéket találtak, hogy a minőségi összetevők nagyobb arányát szimulálják. Ahol „dubai csokoládé” felirat szerepel, ott valódi csokoládét is kell tartalmaznia, minőségi összetevőkkel, hamisítás és szennyeződések nélkül.
Az eredmények hatására Baden-Württemberg egy speciális, az egész tartományra kiterjedő programot indított. A cél a harmadik országokból és az EU-ból származó dubai csokoládék országos szintű ellenőrzése és átvilágítása. A helyi kisiparosok, cukrászdák által előállított árukat is figyelembe veszik majd. Ezenkívül a nagykereskedőktől származó pisztáciakrémből is gyűjtenek mintákat – számolt be róla a krone.at.
Egy szúrópróbaszerű vizsgálat során egy pisztáciával töltött mintában magas penészgomba-toxinszintet, különösen úgynevezett aflatoxinokat találtak – mondta Hauk. A gyanú, hogy a maximális aflatoxin-tartalmat túllépték, beigazolódott. Az aflatoxinok erősen mérgezőek a májra. Az árut a végleges eredmények megállapításáig betiltották.
Arról nincs hir, hogy itthon vizsgálták-e már ezt a hirtelen divatossá vált édességet.