Lábaink a testünk leginkább elhanyagolt részei, pedig rengeteg baktérium és gomba él rajtuk – és ez bizony gondot okozhat, ha nem tisztítjuk rendszeresen. De miért és főleg hányszor kell megmosnunk alsó végtagjainkat hetente?
A láb, mint a baktériumok paradicsoma
Talpunkon négyzetcentiméterenként akár 600 verejtékmirigyet is találunk. Többet, mint bárhol máshol a testünkön. Bár az izzadság önmagában szagtalan, jócskán tartalmaz olyan vegyületeket, amelyek rendkívüli mértéken vonzzák a baktériumokat. A Staphylococcus fajok például előszeretettel telepednek meg a lábunkon és az izzadságban található aminosavakat alakítják illékony zsírsavakká – ezek okozzák a jellegzetes, „sajtszerű” lábszagot.
Egy tanulmány szerint azoknak, akik naponta kétszer mosták meg lábukat, mindössze kb. 8 800 baktérium élősködőtt a bőrükön négyzetcentiméterenként. Akik azonban csak kétnaponta tisztálkodtak, több mint egymilliót hordtak a talpukon.
Nem csak a kellemetlen sajtszag miatt fontos
A rendszeres lábmosás a legtöbb bőrprobléma megelőzésében is segíthet. A lábgomba például előszeretettel telepszik meg a lábujjak közti nedves, sötét részeken és kellemetlen viszketést, hámlást okozhat. Ha nem figyelünk oda, a bőr berepedezik, így a baktériumok a mélyebb rétegekbe hatolhatnak, komoly fertőzéseket okozva.
Különösen fontos a lábhigiénia cukorbetegség esetén, amikor bőrünk sérülékenyebbé válik. A diabéteszesek felső hámrétege lassabban gyógyul, az idegkárosodás miatt pedig előfordulhat, hogy nem veszik észre a sérüléseket időben – ez akár amputációhoz is vezethet. Ezért a cukorbetegeknek kiemelten fontos a napi lábmosás!
A túlzás sem jó
A szakemberek szerint ugyanakkor nem kell túlzásba esni. Amennyiben nem vagyunk izzadósak és nincsenek alapbetegségeink, elég lehet 2-3 naponta megmosni lábainkat. Az nem mindegy azonban, hogyan tesszük: önmagában a csapvíz kevés, fontos a szappanos átdörzsölés, majd a szárazra törlés, különösen a lábujjak között. Így megelőzhetjük a gombás fertőzéseket.
Érdemes tudni, hogy a túlzásba vitt tisztálkodással kiszáríthatjuk a bőrt, felsérthetjük a védelmi rétegeket, sőt, olyan baktériumokat is elszaporíthatunk, amelyek ellenállóbbak az antibiotikumokkal szemben.
(via)