ACNEWS

Három egyszerű tesztből kiderülhet, mennyire öregszik az agyunk

Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Nemcsak izmaink, de agyunk is árulkodik az öregedés üteméről. Ezekkel a tesztekkel otthon is felmérhetjük, hol tartunk a korosodásban.
Hirdetés
Ad image

Az öregedés előhírnökei nem csupán az arcunkon megjelenő ráncok és a fokozódó ízületi és izomfájdalmak lehetnek. Legalább ennyire fontos, hogyan „tartja magát” az agyunk. A jó hír viszont, hogy mostantól nem kell MRI-be feküdnünk vagy orvosi rendelőbe látogatnunk. Már a négy fal között is feltérképezhetjük mentális állapotunkat.

Marco Arkesteijn, a Walesi Egyetem sport- és mozgástudományi kutatója szerint a fizikai mellett a szellemi frissesség, az érzelmi rugalmasság és a társas kapcsolatok is fontos mutatói annak, milyen mértékben öregszünk. A The Sun-ban megjelent írásában három egyszerű, otthon is elvégezhető tesztet ajánl a szellemi teljesítmény mérésére.

1. Az „összekötősdi”-teszt

Ez a klasszikus neuropszichológiai teszt két részből áll. Az első feladat, hogy egy lapon elszórtan elhelyezett számokat kell növekvő sorban összekötni (1–2–3…), a másodikban viszont váltogatva számokat és betűket kell párosítani (1–A–2–B…). A cél: minél gyorsabban, minél kevesebb hibával végigmenni a pályán.

A feladat figyelmet és úgynevezett „végrehajtó funkciókat” vesz igénybe. A szakember szerint ezek azok a képességek, amelyek segítenek gátat szabni az automatikus reakcióknak.

2. A szín-teszt

Ez az pszichológiai teszt azt méri, mennyire vagyunk képesek ellenállni az automatikus agyi rakcióknak. A feladat egyszerűnek tűnik: mondd ki a szavak színét, de ne azt, amit a szó jelent. Például: ha a „KÉK” szó pirossal van írva, a helyes válasz a „piros”, és nem pedig a „kék”.

Ez a feladat azért nehéz, mert az agy automatikusan olvas, még olyan esetekben is, amikor nem volna rá szükség. A teszt jól kimutatja, mennyire vagyunk képesek túljárni a saját eszünkön.

3. A párhuzamos cselekvések-teszt

A feladat lényege, hogy egyszerre, párhuzamosan hajtsunk végre egy fizikai és egy szellemi tevékenységet – például séta közben számoljunk visszafelé. Minél idősebbek vagyunk, annál nagyobb kihívást jelenthet agyunk számára az ilyen jellegű, kettős terhelés.

Azok, akik ezekben a helyzetekben gyakrabban hibáznak, nagyobb eséllyel küzdenek rejtett kognitív problémákkal, és bármilyen furcsa, nagyobb eséllyel vannak kitéve egy váratlan esésnek is.

Mihez kezdjünk az eredményekkel?

Arkesteijn azt javasolja, hogy a teszteket havonta ismételjük, így nyomon követhetjük, romlik-e a teljesítményünk, vagy épp fejlődünk. A kutató arra is figyelmeztet, hogy önmagában egyik teszt sem árulja el, hogy éppen megfelelően vagy „hibásan” öregszünk. A hiteles összképet a testi, lelki és társas tényezők együttese adja.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

NEKED AJÁNLJUK

Hirdetés
Ad image
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!