ACNEWS

Hazudtak az oroszok – vallották az elfogott kínai katonák

Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Két kínai katona, akiket a múlt héten fogtak el az ukrán hatóságok, hadifogolycserével akarna hazatérni.
Hirdetés
Ad image

Az ukránok által elfogott, Oroszország oldalán harcoló kínaiak felszólították honfitársaikat, hogy ne csatlakozzanak a háborúhoz Oroszország oldalán. Az eseményre azt követően került sor, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azzal vádolta Moszkvát, hogy bele akarja rántani Pekinget a háborúba.

„Remélem, hogy Kína kicserél engem Oroszországgal és Ukrajnával, és hazavisz” – mondta az egyikük, a 26 éves Csang Zsen-po. A másik férfi, a 33 éves Vang Kuang-csün így fogalmazott: „Szeretném üzenni honfitársaimnak, akik el akarnak menni az ukrajnai háborúba: ne tegyék!.”

A két kínai katona terepszínű egyenruhát viselt, és mellettük ukrán katonák ültek a kijevi sajtóközpontban. Nem lehetett egyértelműen megállapítani, hogy saját akaratukból beszéltek-e.

A férfiak kínai nyelven elmondták, hogy a Donyecki területen, Kelet-Ukrajnában zajló harcok során fogták el őket. Állításuk szerint az interneten keresztül válaszoltak olyan hirdetésekre, amelyek a hadseregbe való toborzásra szóltak.

Vang azzal vádolta Oroszországot, hogy hazudott katonai erejéről és Ukrajna gyengeségéről. „Amikor valóban részt veszel a háborúban, és eljön a harc ideje, rájössz, hogy minden hazugság. Kiderült, hogy Oroszország nem is olyan erős, és Ukrajna nem is olyan gyenge. Ezért jobb, ha az ember ki sem megy harcolni” – mondta.

A Kyiv Independent szerint Csang korábban tűzoltóként és mentősként dolgozott Kínában. Decemberben érkezett Oroszországba, ahol először építőipari munkát ajánlottak neki, de végül besorozták a hadseregbe. „Pénzt akartam keresni, de nem számítottam rá, hogy végül katonaként végzem” – mondta.

Mindkét férfi azt állította, hogy nincs kapcsolatuk a kínai kormánnyal, és saját akaratukból írták alá a szerződést az orosz hadsereggel. Útjuk Moszkván, Rosztov-na-Donun és az oroszok által megszállt Donyecken keresztül vezetett a harctérre.

A hadifoglyok arról is beszéltek, hogy az orosz parancsnokok gesztusokkal adtak nekik utasításokat. „Miután besoroztak, nehéz lett volna megszökni, mert a kiképzőtáborban szigorú ellenőrzés volt” – mondta Vang. Azt is hozzátette, hogy nem ölt meg egyetlen ukrán katonát sem, és a frontvonalon csupán három napot töltött, mielőtt elfogták.

Amikor megkérdezték, tudott-e a kínai kormány a részvételükről az orosz háborúban, mindketten azt válaszolták, hogy a kormány figyelmeztette az állampolgárokat, ne utazzanak háborús övezetekbe. Csang szerint a kínai törvények szerint büntetés is várhat azokra, akik külföldön harcolnak.

Ennek ellenére mindketten elmondták, hogy hadifogolycsere keretében vissza akarnak térni Kínába, nem pedig Oroszországba. „Tisztában vagyok vele, hogy büntetés várhat rám, és készen állok rá. De mégis haza akarok térni, a családomhoz” – mondta Csang.

Oroszország lehetővé teszi külföldiek számára, hogy besorozzák magukat a hadseregbe – ahogy Ukrajna is. Kína a háború kapcsán hivatalosan semleges félként lép fel, és azt állítja, hogy nem szállít halálos fegyvereket egyik oldalnak sem, miközben szoros partnere Moszkvának.

Kijev szerint több száz kínai állampolgár harcol az ukrajnai frontvonalakon. A Kreml ezt tagadta, míg Peking figyelmeztette a háborús feleket, hogy kerüljék az „felelőtlen kijelentéseket”.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!