Közeledik az ősz, de a szúnyogszezon még nem ért véget. Arról már a nyár kezdete óta cikkezik a magyar és a világsajtó egyaránt, hogy hol észleltek dengue-, nyugat-nílusi és keleti ló-encephalitis fertőzéseket. „Lehet, hogy itt a sütőtökszezonnak, de a szúnyogszezonnak még nincs vége.” – mondta Jennifer White, New York állam járványügyi szakértője. Augusztus és szeptember a szúnyogok által terjesztett betegségek csúcshónapjai nemcsak az Egyesült Államokban, de Európában is. Ennek oka, hogy a rovarok populációinak – amelyek a meleg hőmérsékletet és a magas páratartalmat kedvelik – a nyár végi hőségben és az azt követő hatalmas csapadékmennyiségben volt idejük megnőni.
Bár a szúnyogok által terjesztett betegségek terjedése általában októberben az időjárás lehűlésével csökken, azonban az éghajlatváltozás miatt egyre hosszabbak és melegebbek a nyarak, és rövidülnek a telek. Több lehetőséget adva a szúnyogoknak arra, hogy szaporodjanak. „A globális felmelegedés alapvetően meghosszabbította a szúnyogszezont.” – idézte az NBC News Chantal Vogelst, a Yale Közegészségügyi Iskola epidemiológiai adjunktusa.
De miket terjesztenek a vérszívók?
Dengue láz
A degnue láz nemcsak Amerikában, de Európa szerte felbukkant. Az Egészségügyi Világszervezet szerint az elmúlt öt évben világszerte jelentősen nőtt a dengue megbetegedések száma. A WHO éppen ezért egy, 6 és 16 év közötti gyermekek számára készült vakcinát ajánl a magas fertőzöttségű területeken.
Nyugat-nílusi vírus
A dengue-hoz hasonlóan a nyugat-nílusi vírus legtöbb esete tünetmentes, bár néhány embernél láz, kiütés, fájdalom, gyomor-bélrendszeri tünetek vagy ritka esetben agygyulladás jelentkezik. Mind a nyugat-nílusi, mind a dengue-vírus gyakoribbá és elterjedtebbé válik az éghajlatváltozás miatt.
Keleti ló-encephalitis
A keleti ló-encephalitis, vagy EEE súlyosabb és halálosabb, mint a dengue vagy a nyugat-nílusi, de ritkább is. Tünetei, például az agygyulladás következtében kialakuló súlyos tünetekkel küzdő emberek mintegy 30%-a meghal. Akik túlélik, azoknak életre szóló problémái lehetnek, például értelmi fogyatékosság, görcsrohamok vagy bénulás.
A probléma az, hogy a szúnyogok által terjesztett betegségekre nincs specifikus kezelés, ezért az orvosok általában támogató kezelést, például folyadékpótlást és pihenést írnak elő. A csípés kockázatának csökkentése érdekében az egészségügyi szakértők DEET-et, pikaridint, IR3535-öt vagy citromos eukaliptuszolajat tartalmazó rovarriasztót javasolnak. Valamint, hogy szüntessünk meg minden olyan lehetőséget, ahol az ingatlanon állóvíz halmozódhat fel. Ez magában foglalhatja a vödrök, virágcserepek, karbantartatlan úszómedencék és egyéb edények kiürítését.