Mióta feloldották azt a szabályt, hogy a Covid-19 terjedésének megelőzése érdekében maszkot kell viselni, sokan bevallották: nehezen tudnak alkalmazkodni az arcuk elfedése nélküli élethez. Ráadásul azt is elfelejtették, hogyan kell mosolyogni.
„Mivel a maszk viselése normává vált, az embereknek kevesebb lehetőségük volt mosolyogni. Egyre több embernek alakult ki komplexusa ezzel kapcsolatban” – mondta Keiko Kawano, mosolytréner az Asahi Shimbun című lapnak.
„Az arcizmok mozgatása és ellazítása a kulcsa a jó mosoly kialakításának. Azt szeretném, ha az emberek tudatosan mosolyogva töltenének időt a fizikai és mentális jólétük érdekében.”
A résztvevők kézi tükrök segítségével ellenőrizték a fejlődésüket. Néhányan addig igazították arckifejezésüket, amíg meg nem elégedtek azzal, hogy újra felfedezték természetes, maszk előtti vigyorukat.
A japán média először februárban számolt be a közelgő Covid-19 átminősítésről. Egy hónappal később a kormány azt mondta, hogy az arctakarásnak egyéni döntésnek kell lennie. Májusban pedig visszaminősítette a vírus súlyossági besorolását.
A „mosolytréningen” résztvevő 79 éves Akiko Takizawa elmondta, hogy izgatottan várja, hogy visszatérjen a maszk előtti életéhez.
„A koronavírusválság idején nem volt lehetőségem találkozni az emberekkel, és nem mosolyogtam nyilvánosan. Ez emlékeztetett arra, hogy milyen fontos a mosolygás” – mondta.
Az órák különösen a nők körében népszerűek. Általában az arcfeszültséget oldó nyújtásokkal kezdődnek, mielőtt a résztvevők szemmagasságba emelik a kézi tükröt. Ezután Kawano utasításainak megfelelően meghajlítják arcuk egyes részeit.
„A mosoly csak akkor mosoly, ha azt közvetíti. Még ha arra gondolsz is, hogy mosolyogsz, vagy hogy boldog vagy, ha nincs arckifejezésed, az nem fog eljutni a közönségedhez” – mondta tanítványainak nemrégiben a tréner.
Kawano az elmúlt hat évben több mint 4000 embert tanított meg a mosolygás művészetére és több száz embernek segített abban, hogy „mosolyszakértővé” váljon. Jelenleg 20 trénert felügyel, akik Japán-szerte tanfolyamokat tartanak.
Az első jelek arra utalnak, hogy szolgáltatásaikra nagy igény mutatkozik Japánban, ahol a világjárvány idején széles körben elterjedt volt a maszkviselés. Közvetlenül azelőtt, hogy március közepén enyhítettek a maszkviselésre vonatkozó szabályokon, minden negyedik ember azt mondta, hogy továbbra is el fogja takarni magát minden társadalmi helyzetben.