Csaknem négy évtizeddel a csernobili katasztrófa után a gazdálkodók visszatérhetnek. Tudósok megállapították, hogy Észak-Ukrajnában, a kizárási zónán kívül található, elhagyatott mezőgazdasági területek jelentős része ma már biztonságos a növénytermesztésre – írja az IFLScience.
A lap emlékeztetett arra, hogy az 1986-os csernobili katasztrófa során hatalmas mennyiségű radioaktív nuklid került a levegőbe, amelyek szennyezték a talajt, a vizet és a növényzetet.
Egyes radioaktív anyagok gyorsan lebomlanak, mások viszont hosszú felezési idővel rendelkeznek, és évtizedekig megmaradnak a környezetben. A cikk külön kiemeli a stroncium-90-et, amelyet a növények könnyen felvesznek a talajból.
A szovjet hatóságok az erőmű romjai körül 4200 négyzetkilométeres kizárási zónát hoztak létre, hogy megvédjék a lakosságot a radioaktív csapadéktól. Ez a terület ma is lakatlan.
Ezen kívül létrehoztak egy másik, 2000 négyzetkilométeres „kötelező kitelepítési zónát”, amelyet nem hagytak el teljesen, és még ma is ezrek élnek ott. E területek használatát azonban továbbra is korlátozzák a szennyezettségtől való félelem miatt.
Új kutatásukban brit és ukrán tudósok visszatértek a Csernobil körüli elhagyott területekre, és újraértékelték a mezőgazdasági hasznosítás lehetőségét. Talajmintákat vettek és mérték a környezeti gamma-sugárzást.
Megállapították, hogy a mezőgazdasági földeket érő sugárzás nemcsak hogy jóval az ukrán biztonsági határérték alatt marad, de még a természetes háttérsugárzásnál is alacsonyabb. Ráadásul a cézium-137 szintje is olyan alacsony volt, hogy a legtöbb növény biztonságosan termeszthető.
A tudósok a Zsitomiri területen egy 100 hektáros kísérleti parcellát hoztak létre, és ott egy egyszerű, de megbízható módszert dolgoztak ki a radioaktív anyagok mennyiségének mérésére a talajban.
Az eredmények alapján kijelentették: a „kötelező kitelepítési zónában” biztonságosan lehet mezőgazdasági földeket művelni. Mindössze néhány növényt, például a hüvelyeseket, nem ajánlott termeszteni, mivel ezek hajlamosak nagyobb mértékben felvenni különféle anyagokat a talajból.