Indiában és a világszerte élő indiaiak számára október 26-án elkezdődött a Diwali, vagyis a 2079-es Fények Ünnepe. Joshi Bharat elárulta, ő hogyan ünnepli népének újévi köszöntőjét.
Az indiai újév kezdetekor ünnepélyes keretek között 5-6 napos összejöveteleket szerveznek, hogy búcsút intsenek az elmúlt esztendőnek, és bőkezűen köszöntsék az új évet. Indiában várostól függően eltérő hagyományai vannak az újév köszöntésének, amit a már régóta Magyarországon élő Joshi Bharat is követ.
„Indiai karácsonynak is nevezik, amit Vikram király születésétől számítunk. A Fény Ünnep elnevezés onnan ered, hogy a meggyújtott mécsesek által a fény elűzi a sötétséget, vagyis a jó győzedelmeskedik a rossz felett.” – kezdte az AcNews megkeresésére Joshi Bharat, akinek elmondása szerint a tradíciók betartásához valódi indiai közösségben kellene lennie.
„Gyerekkorunkban nagy szemű cukorral és sóval jártuk a várost, és bekopogtunk a szomszédokhoz, akik elvettek tőlünk egy szemet, amiért cserébe aprópénzt adtak. Mi így kerestünk pénzt, amiből aztán édességet vettünk” – elevenítette fel a médiaszemélyiség, aki az ünneplést egy magyaros túró rudival indította. Mint megtudtuk, ennek jelentős szerepe van az újév köszöntésében.
„A mi hagyományunkban édességgel köszöntjük az újévet, hiszen ettől lesz egész évben édes az élet. Ez amolyan dolce vita életérzés. Akik megtehetik, azok ilyenkor étterembe mennek, vagy a szokásos indiai menüt készítik el. Az édesség az, ami jelentős, mint például a ladoo. Az indiai édességek 80%-a sűrített bivalytejből készül, ezért is ettem túró rudit, amiről persze lehámoztam a csokiréteget, hogy jelképesen ünnepeljek”– fogalmazott nevetve a Bharat, hozzátéve, ma szintén egy indiai étteremben fogja megkoronázni az újévet.