Most lerántjuk a leplet erről a triviálisnak tűnő problémáról, amely, – hiszed vagy sem – sokszor az orvosok számára is sok gondot okoz.
Vegyél a szádba egy tablettát, természetesen olyat, amit az orvos írt fel, vagy amelyik vény nélkül kapható. Amennyiben nem nyeled le azonnal sok vízzel, hanem akár csak egy másodpercig is a szádban tartod, egyből megérzed a kellemetlen, keserű ízt a szádban.
Amennyiben fellapozod a szakkönyveket, azzal a magyarázattal találod szembe magad, hogy a gyógyszerekben lévő vegyi anyagok többsége növényekből származik, ezért eredendően keserű. Értjük, értjük, de emiért nem lehet ízesíteni úgy, mint a cukorkákat?
A gyógyszereket úgy állítják össze, hogy a lehető legkevesebb adalékanyagot tartalmazzák, mert azok zavarhatják a hatóanyagok hatását. A finom ízesítőanyagok hozzáadása finoman szólva sem az első helyen szerepel a prioritási listán. Ráadásul potenciálisan több problémát okozhat, mint amennyit megold – írja az IFLScience.
A keserű íz feltehetően azért alakult ki, hogy elrettentse az embereket attól, hogy mérgező anyagokat nyeljenek le. Mivel a gyógyszerek bizonyos mennyiségben mérgezőek lehetnek, ez sokakat elrettentenek attól, hogy szándékosan több tablettát vegyenek be, mert sokan visszataszítónak találjuk a gyógyszerek ízét.
Ez azonban nem igaz minden gyógyszerre. Vannak olyan ibuprofen alapú fájdalomcsillapítók, amelyek akár édesek is lehet, mivel szó szerint cukorréteggel vannak bevonva. Ennek az az oka, hogy az ibuprofen irritálhatja a gyomrot. A bevonat viszont megakadályozza, hogy a gyógyszer lebomoljon amíg el nem éri a beleket.
A rossz ízű tabletták az orvosoknak és a betegeknek egyaránt fejfájást okozhatnak, persze nem szó szerint. Kutatások szerint a gyermekorvosok több mint 90 százaléka számolt be arról, hogy a gyógyszerek kellemetlen íze a legnagyobb akadálya a kezelésnek. Azért is jelent ez nagy problémát a gyerekek esetében, mert serdülőkorukig fokozottan érzékenyek a keserű ízekre.
A HIV elleni antiretrovirális gyógyszerek közismerten keserű ízűek, ami jelentős akadálynak bizonyul a betegek együttműködése szempontjából, különösen a kisgyermekek esetében. Ennek az akadálynak a leküzdésére egyes gyógyszergyártók olyan alternatív gyógyszereket készítettek, amelyeknek a dolutegravir az alapanyaguk, eper ízűek és vízben feloldódnak.
Amennyiben te is a kellemetlen ízük miatt nem veszed be a gyógyszereket, van néhány egyszerű trükk, ami segíthet. Először is, próbáld meg a tablettát a nyelved hátuljára helyezni, és gyorsan lenyelni egy pohár vízzel. Másodszor, egyszerűen fogd be belülről az orrod, ugyanis a szaglás felelős az ízlelés 80 százalékáért. Végül, a tablettát valami édes dologgal, például mézzel vagy egy finom, édes sziruppal is beveheted. Mary Poppins szavaival élve: „Csak egy kis cukor kell és máris lemegy az orvosság”.