A rekkenő hőségben egyre többen kapcsoljuk be a ventilátorokat, légkondikat. Ráadásul, miután már este sem hűl le a levegő, ezek a készülékek folyamatosan, szinte szünet nélkül mennek. Ez pedig nemcsak a pénztárcánkat terheli meg, hanem a magyar villamosenergia-rendszereket is. Ennek következtében sorra dőlnek meg az előző napi fogyasztási rekordok. Ráadásul az Economix beszámolója szerint jó esély van arra az időjárás-előrejelzések alapján, hogy a korábbi, 2021-es fogyasztási csúcs is megdőljön.
Az pedig, hogy sorra dőlnek meg a rekordok felveti a kérdést, hogy vajon van-e elegendő tartalék a rendszerben. Általánosan leegyszerűsítve elmondható, hogy 27 Celsius fokos napi átlag hőmérséklet felett minden további 1 Celsius fok emelkedés legalább 100-200 megawattos nagyságrendben emelheti meg a napi rendszerterhelést, és ezáltal a napi csúcsértéket is. „Ettől függetlenül a magyar villamosenergia rendszerben a szükséges tartalékkapacitások rendelkezésre állnak.” – nyugtatott meg mindenkit Hlavay Richárd, a MAVIR kommunikációs vezetője. Azonban így is nagy az esélye annak, hogy áramkimaradásokat okozzon a nagy meleg.
„A villamosenergia-rendszer rendkívül leterhelt, a kapacitásai csúcsra vannak járatva. Így az sem lenne meglepő, ha nagyobb kiterjedésű áramkimaradások következnének be az extrém hőhullámoknak köszönhetően. Ám ezek első körben az ipari teljesítményeket érnék el, és csak ezután a lakosságot.” – vázolta Pletser Tamás energiaszakértő a helyzetet.