ACNEWS

Két fertőző gyereket zártak az egészségesek közé Nagykanizsán

Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Súlyos mulasztás történt egy nagykanizsai javítóintézetben. A dolgozók a gyerekektől értesültek a kialakult helyzetről.
Hirdetés
Ad image

Egészséges fiatalok közé helyeztek el súlyos, fertőző betegséggel élő gyerekeket a nagykanizsai javítóintézetben. A Hepatitis B-vel, illetve szifilisszel diagnosztizált lakókról a nevelők semmilyen hivatalos tájékoztatást nem kaptak. Állapotukról a többi gyerektől szereztek tudomást – írja a Népszava.

A szóban forgó fiatalokat még hónapokkal ezelőtt helyezték át egy másik intézményből. Bár a befogadási dokumentumokban szerepeltek a diagnózisok, az információ nem jutott el azokhoz, akik napi szinten kapcsolatba kerültek velük. Mindez egy olyan zárt intézményben történt, ahol gyakoriak a verekedések és nem ritkák a szexuális kapcsolatok sem.

A 2015-ben, uniós támogatásból megépített, modernnek számító intézmény jelenleg csupán 50%-os kihasználtsággal működik. A jellemzően 14–21 éves lakók többsége valamilyen kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmény miatt került oda, nagyobb részük állami gondozásból, elsősorban Kelet-Magyarországról.

Egy neve elhallgatását kérő forrás a javítóintézet belső világát a börtönéhez hasonlította, ahol a hierarchia, az erőfitogtatás és a fizikai összetűzések mindennaposak.

„Éppen emiatt érthetetlen, miért nem tájékoztatta a dolgozókat a vezetőség a Hepatitis B-s, illetve szifiliszes gyerekekről.

Egy járványügyi szakember a lap megkeresésére elmondta: Hepatitis B esetében a közösségben való jelenlét nem feltétlenül jelent veszélyt, ha a fertőzött szakszerű orvosi kontroll alatt áll, és betartja az alapvető higiéniai előírásokat. A vírus csak vérrel vagy testnedvekkel terjed, így például kézfogással, közös eszközhasználattal nem fertőz. De verekedéssel akár igen.

„Nem tudni, az ide helyezett két gyereknek milyen az állapota, de a kezdetektől nincsenek elkülönítve, pedig hely lenne rá. S arról sem tudni, hogy kaptak-e bármilyen kezelést. A többiek a fertőzöttektől tudták meg, mi a bajuk, a dolgozók pedig a gyerekektől értesültek a helyzetről” – nyilatkozta egy névtelenséget kérő helyi illető.

A kór antibiotikum-kúrával gyógyítható, de a kezelés hosszabb ideig eltarthat, a szexuális érintkezést pedig ilyen esetekben kerülni kell.

A lap kérdésekkel fordult a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatósághoz (SZGYF), valamint annak zalai kirendeltségéhez. Azt szerették volna megtudni, milyen szabályozás vonatkozik a fenti esetekre, kaptak-e a gyerekek kezelést, szűrték-e a többi lakót és a dolgozókat, illetve miért maradt el a hivatalos tájékoztatás. Április vége óta sem az SZGYF, sem a helyi kirendeltség nem reagált a megkeresésre – írja a lap.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!