ACNEWS

Kiderült, a taps is olyan mint az ujjlenyomat

Fotó: Shutterstock
Fotó: Shutterstock
Napvilágot látott a taps hangjának tudományos háttere, a kutatásból pedig az is kiderült, hogy tapsunk hasonlóan egyéni, mint az ujjlenyomatunk.
Hirdetés
Ad image

Nagy tapsot a tudománynak! A kutatók végre megfejtették, hogyan keletkezik a taps hangja és mennyire egyedi. Ugyanaz a fizikai jelenség áll a hátterében, mint amikor egy üres üveg száján átfújva hangot hozunk létre. Az akusztikus jelenség oka pedig az úgynevezett Helmholtz-rezonancia – írja a ScienceNewsExplores.

Mindez pedig annyira egyedi és személyre szabott, mint akár az ujjlenyomatunk. A kutatók szerint a jelenség megértése akár arra is lehetőséget adhat, hogy az embereket tapsuk alapján azonosítsák. Így a közeljövőben még az is előfordulhat, hogy ujjlenyomatunk helyett tapssal oldjuk fel okostelefonunkat.

A legújabb kísérletek során babahintőport használtak, hogy megfigyeljék a tenyerek összeütésekor keletkező légáramlatokat. A kísérletek megerősítették, hogy taps során a kezek Helmholtz-rezonátorként működnek. A légnyomás-mérések és a felgyorsított videófelvételek is alátámasztották az eredményeket.

A Helmholtz-rezonátor lényegében egy zárt levegőzseb, amely egy nyílással kapcsolódik a külvilághoz. Egy üveg belseje erre például kiváló példa. De ugyanilyen rezonátorként viselkedik a két tenyér közötti tér is taps közben is.

A hang akkor keletkezik, amikor a levegő a résen keresztül rezegni kezd. A hang magasságát az határozza meg, hogy mekkora a zárt levegőtér térfogata, illetve milyen méretű a nyílás.

Tapsolás közben egy levegősugár áramlik ki a kezek találkozásánál – főként a hüvelyk- és mutatóujj közötti részen. „Ez a levegősugár hordozza az energiát, ez indítja el a hangképződést” – magyarázza Yicong Fu, a Cornell Egyetem gépészmérnöke. Kutatócsoportja szilikon tenyérmodellek segítségével is vizsgálta a jelenséget.

A csapat különféle tapsokat vizsgált: domborított tenyérrel, lapos tenyérrel, valamint az ujjak tenyérhez csapásával is. A kapott hangmagasságok jól illeszkedtek a Helmholtz-rezonancia alapján várható értékekhez.

A nagyobb levegőzsebbel rendelkező rezonátorok mélyebb hangokat adtak ki. Így nem meglepő, hogy a domborított tenyérrel való tapsolás mélyebb hangot eredményezett, mint a lapos tenyérrel végzett.

@sciencenewsofficial Experiments show that a phenomenon called Helmholtz resonance explains the sound of hands clapping. #handclap #physics #physicsfun #funfacts #funscience #science ♬ original sound – sciencenewsofficial
Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!