ACNEWS

Kitálalt a kutyasuttogó: Tényleg veszélyes a pitbull?

Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Évek óta zeng a média a pitbull támadásoktól. De vajon tényleg olyan veszélyes ez a kutyafajta? Tornóczky Anita most mindenre választ adott.
Hirdetés
Ad image

Ahogy arról korábban beszámoltunk, egy kilenc hónapos kislányt megtámadott és halálosan megsebesített egy pitbull, miközben a gyerek az ágyban feküdt. Mindez Olaszországban történt. Korábban több ilyen eset is volt, hogy ez a fajta kutya halált okozott, ezért most több olasz parlamenti képviselő a pitbullok tenyésztésének és értékesítésének betiltását követeli, több országhoz hasonlóan. Magyarországon is volt rá példa. Múltnyáron például Rajkán sebestett meg egy pitbull életveszélyesen egy kétéves kislányt. Egy másik esetben a saját gazdáját ölte meg sétáltatás közben. Az ilyen és ehhez hasonló kutyatámadásokról beszámoló hírek egyvalamiben nagyon hasonlítanak. Előzményekről szinte sosem számolnak be. Nem lehet tudni milyen élete volt a kutyának, hogyan bántalmazták, ami miatt meg akarja védeni magát. Milyen traumákat szenvedett el, hogy ilyen agresszívvá kellett válnia.

Tornóczky Anita, már 13 éve dolgozik állatvédőként, 8 éve szerzett habilitációs kutyakiképző képesítést, majd ezt követően kutya viselkedés terápiát tanult Amerikában Cesar Millannál. Az egykori műsorvezető, elmondta, hogy mit gondol ezekről az esetekről, és miért pont a pitbull támadásokra ugranak a legtöbben.

„A pitbull semmivel sem veszélyesebb, mint bármelyik másik kutya. A német juhász például sokkal előrébb van a harapási statisztikában. A pitbullt persze nehezebb leállítani. Erőteljesebb a harapása, és sokszor drámaibb az eredmény. Ezért figyelnek fel egy-egy ilyen támadásra a médiában” – kezdte lapunknak Tornóczky Anita, majd elmondta, hogy egyáltalán nem az a megoldás, ha egy adott kutyafajtát betiltanak.

„Sajnos bizonyos körökben divatosak ezek a kutyák. Egyfajta státuszszimbólumként tekintenek rá. De nem tudják hogyan kell megfelelően lefárasztani mentálisan és fizikailag. Ráadásul sokszor megerősítik az agresszív viselkedésben. A gazdákra sem jellemző sokszor a jogkövető magatartás. Erről nem az adott kutyafajta tehet. Egy tacskó is tud így viselkedni, csak az nem okoz akkora kárt. Az FCI (Nemzetközi Kinológiai Szövetség), nem ismeri el önálló fajtának a pitbullt. Éppen ezért nehéz a betiltása. Ha egy kutyának már kicsit is kockásabb a feje, egyből rámondják, hogy pitbull. A hatósági állatorvos is nagyon sokszor téved, nincsenek megfelelő ismeretek erről a fajtáról” – folytatta az AcNewsnak a kutyasuttogó, aki szerint jó lenne kötelezővé tenni egy alapvető kutyaképzést a gazdák számára.

Minden kutyához kellene valamiféle engedély, amit csak akkor kaphatna meg a gazda, ha elvégez legalább egy alaptanfolyamot, ahol megtanulhatja mitől lesz egészséges és kezelhető a négylábú társa.”

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!