Az Afrikában és a Közel-Keleten tomboló vírus, amely a lakosságot fenyegető legnagyobb veszélyt jelenti, hamarosan Nagy-Britannia partjainál is megjelenhet.
A krími-kongói vérzéses láz (CCHF) Irakban és Namíbiában tört ki. Már Spanyolországban is voltak megbetegedések, Pakisztánban pedig haláleseteket jegyeztek fel. Sürgős egészségügyi figyelmeztetést adtak ki a közegészségügyet jelenleg leginkább fenyegető betegségre, amelyet a klímaváltozás felgyorsíthat.
A kullancsok által terjesztett betegséget a Nairovirus okozza, és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a halálozási arány 10 és 40 százalék között van. A múlt héten a brit Parlament Tudományos, Innovációs és Technológiai Bizottságának nyilatkozó bennfentesek felfedték, hogy „nagy valószínűséggel” hamarosan az Egyesült Királyságban is lehetnek megbetegedések – írja a Mirror.
A vírus tünetei közé tartozik a fejfájás, a magas láz, a hát- és ízületi fájdalom, a gyomorfájás és a hányás. A vörös szemek, a kipirult arc, a vörös torok és a petechiák (vörös foltok) a szájpadláson szintén gyakoriak.
Súlyos esetekben a WHO figyelmeztet, sárgaság, hangulatingadozás és érzékszervi zavarok fordulnak elő. A betegség előrehaladtával nagy kiterjedésű, súlyos véraláfutások, súlyos orrvérzés ami körülbelül a betegség negyedik napján kezdődik és körülbelül két hétig tart.
A CCHF dokumentált kitörései során a kórházi betegek halálozási aránya kilenc százaléktól egészen 50 százalékig terjedt. A CCHF-fertőzés hosszú távú hatásait a túlélőknél nem vizsgálták meg eléggé ahhoz, hogy megállapítsák, hogy léteznek-e specifikus szövődmények. A gyógyulás lassú.
A CCHF kullancscsípés útján, vagy közvetlenül a vágás után a fertőzött állatok vérével vagy szöveteivel való érintkezés útján terjed az emberekre. A WHO szerint az emberről emberre történő átvitel „a fertőzött személyek vérével, váladékával, vagy más testnedveivel való szoros érintkezés következtében” történhet. Aggasztó, hogy jelenleg nem áll rendelkezésre vakcina sem a betegséggel fertőzött emberek, sem az állatok számára.