Egyre nagyobb figyelmet kap a mentális betegségek kezelésében a régóta közismert nevetőgáz, vagy ismertebb nevén kéjgáz. Friss kutatások szerint ez a hatóanyag gyorsan és eredményesen enyhíti a súlyos depresszió tüneteit, még azoknál is, akik a hagyományos antidepresszánsokra nem reagálnak. A felfedezés mögött Peter Nagele, a Chicagói Egyetem osztrák orvosa és csapata áll – írja a Kronen Zeitung.
A kéjgázt (hivatalos nevén: dinitrogén-oxid) már közel 180 éve használják altatásra és fájdalomcsillapításra. Az utóbbi években azonban egyre több kutatás foglalkozik azzal, hogyan hat a szer a depresszióval küzdők agyára. Nagele már 2021-ben kimutatta, hogy egy mindössze egyórás, 25%-os kéjgáz-inhalációs kezelés több mint két hétre javította a páciensek állapotát. Még súlyos depresszió esetén is.
Ez különösen azok számára jelenthet áttörést, akik nem reagálnak a szokásos antidepresszánsokra. „A betegek mintegy 15 százaléka nem tapasztal javulást a hagyományos gyógyszerektől, ráadásul azok hatása is gyakran csak hetek múlva jelentkezik” – mondja Nagele. A nevetőgáz ezzel szemben szinte azonnal hatni kezd, ami különösen a stresszhez kapcsolódó depresszió esetén lehet fontos.
De mi történik pontosan az agyban? A Nagele által vezetett kutatócsoport stresszhatásnak kitett egereken végzett kísérleteket, hogy modellezzék az embereknél megfigyelhető depressziót. Az egyórás kéjgáz-kezelés után pedig jelentős aktivitást figyeltek meg az agykéreg azon részén, amely az érzelmek és a viselkedés szabályozásában játszik szerepet.
„Stressz okozta depressziónál ezek az idegsejtek általában szinte alig aktívak, mind az egerek, mind az emberek esetén” – magyarázza Nagele. A kéjgáz azonban blokkol egyes csatornákat ezekben a sejtekben, amitől azok „felébrednek”, és fokozatosan aktiválják a szomszédos neuronokat.
A legtöbb érzéstelenítő szer hatása gyorsan elmúlik, de a nevetőgáz másként működik. „Olyan, mintha átkapcsolna egy érzékelőt az agyban. Ezek a sejtek hirtelen vadul működésbe lépnek, az aktivitás pedig még a gáz elillanása után is fennmarad” – mondja Nagele. A kutatókat is meglepte, hogy a szer maradványai nélkül is fennmarad a hatás, ami új távlatokat nyithat a depresszió gyors kezelésében.
Miközben a mentális egészség világszerte egyre fontosabb közegészségügyi kérdéssé válik, ez a kutatás új alternatívát jelenthet a kezelési palettán. A kéjgáz egyszerűsége, gyors hatása és a mögötte álló tudományos magyarázat alapján egyre közelebb kerülhet ahhoz, hogy klinikai gyakorlatban is széles körben alkalmazzák.