Egy héttel ezelőtt az amerikai térképek pirosra váltottak. Donald Trumpot az amerikai nép második ciklusra választotta meg a Fehér Házba.
Azóta visszavonult a floridai Mar-a-Lago birtokára, ahol belső körével, a kormány lehetséges tagjaival és az átmeneti csapatával találkozik. Összeállítja a stábját és kialakítja a következő elnökségre vonatkozó napirendjét.
Ha az amerikai elnök magas rangú kormányzati képviselőket jelöl, akkor azokat a szenátusnak meg kell erősítenie. A jelölteket el is lehet utasítani – de erre 1834 óta csak kilenc alkalommal került sor. A szenátusi megerősítés célja, hogy megakadályozza, hogy a Fehér Ház nem megfelelő embereket nevezzen ki fontos tisztségekre.
Az amerikai alkotmány azonban tartalmaz egy kivételi záradékot – és éppen ezt akarja most kihasználni Donald Trump. A múltban, amikor még lóval utaztak, a szenátus üléseit gyakran több hónapra felfüggesztették. Ha egy fontos tisztség megüresedett, és sürgősen be kellett tölteni, gyakran lehetetlen volt rövid időn belül újra összehívni a szenátust.
Ezért az alapítók egy kivételt írtak az alkotmányba. Az úgynevezett „Recess Appointments”-t (szüneti kinevezések-et) -, amely lehetővé tette az elnök számára, hogy a szenátus szünete alatt megerősítés nélkül, ideiglenesen töltsön be tisztségeket. Ez a kivétel ma is érvényes. A Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy egy legalább tíznapos szünet elegendő ahhoz, hogy az elnök megkerülje a szenátusi megerősítést.
A „szüneti kinevezéssel” pozícióhoz jutott kormányképviselők a következő szenátusi ülésszak végéig teljes jogkörüket gyakorolják. Ez általában egy évig tart – bármelyik személy, akit Trump 2025 elején nevez ki, 2026 végéig hivatalban maradhat.
Donald Trump a platformján felszólított „minden republikánus szenátort, aki tekintélyes vezetői pozícióra pályázik az amerikai szenátusban”, hogy készüljön fel arra, hogy a szenátus szünetet kér az úgynevezett „recessziós kinevezésekhez”. „Azonnal be kell tölteni ezeket a pozíciókat” – folytatta. Az elnapoláshoz a szenátus többségének egyetértése szükséges – a jelenlegi erőviszonyok szerint 53 republikánus áll szemben 47 demokratával.
Miért akarja Trump megkerülni a szenátust? Két lehetséges oka van: Egyrészt attól tarthat, hogy a demokraták késleltetnék a jelöltek megerősítését – erre utal a posztjában. A másik lehetséges ok, hogy néhány szélsőségesebb vagy tapasztalatlanabb szövetségesnek, akiknek Trump nagyhatalmú posztokat akar adni, gondot okozhat a szenátusi megerősítés, még a republikánus többséggel is – írja a heute.at.
Nem Donald Trump lenne az első aki élne a szüneti kinevezések lehetőségével. Barack Obama korábbi elnök 32, Bill Clinton 139, George W. Bush pedig 171 embert nevezett ki ilyen módon. Az ilyen típusú kinevezéseket egyre inkább úgy tekintették, hogy az elnökök így kerülhetik meg a kongresszusi ellenzéket.