Jókai Mór születésének 200. évfordulója alkalmából az Országgyűlés 2025-öt emlékévvé nyilvánította. A magyar próza kiemelkedő alakja több mint száz regényt és számtalan novellát hagyott az utókorra: munkássága és közéleti tevékenysége nemzedékeket formált.
A közmédia az év során öröksége előtt tiszteleg, bemutatva életművét és szellemi hagyatékát – közölte az MTVA. Jókai Mór születésnapja, február 18-a a magyar széppróza napja. A reformkori író életműve a magyar irodalom történetének egyik legnagyobb, elévülhetetlen teljesítménye. Műveit számos nyelvre lefordították és világszerte elismeréssel fogadták – írták. A 200 évvel ezelőtt született irodalmi géniuszról a közmédia szinte valamennyi csatornája megemlékezik: az M5 kulturális csatorna a Sztankay mozija című műsorban több Jókai regényfeldolgozást bemutat az évforduló alkalmából – tették hozzá.
A Dunán február 18-án a Család-barátban és a Családi körben emlékeznek meg Jókai Mórról. Ezen a napon 20.45-kor vetítik a digitálisan felújított Sárga rózsa című romantikus filmet Koncz Gábor és Piros Ildikó főszereplésével. Február 22-én, szombaton 15 órakor a Hogy volt?! – Jókai 200 című műsor bemutatja az író életének kevésbé ismert mozzanatait, megidézve korának szellemi légkörét. Február 23-án, vasárnap 13.55-kor pedig a Régi idők mozija keretében vetítik Az aranyember 1936-os filmadaptációját, a magyar filmtörténet egyik kultikus darabját.
Február 28-án látható először az M5 új, saját készítésű műsora, a Leporelló. A műsorban minden hónap utolsó péntekén három Jókai-novellát láthat a közönség képes-hangoskönyvként. Színészek által bemutatott, dramatizált jelenetekben és korabeli díszletben. A nagyenyedi két fűzfa március 20-án, a Bolondok grófja március 27-én este 9 órától látható.
Az M2 Gyerekcsatornán a legkisebbek is találkozhatnak Jókai életművével a Hetedhét kalandban, ahol megidézik az író alakját egy friss „interjúban”. Az M2 Petőfi TV-n az Esti Kornélban Jókay Károly, leszármazottal, a Jókay Alapítvány alapítójával, Hansági Ágnes irodalomtörténésszel, illetve Mirtse Zsuzsa, író, költővel a Magyar Írószövetség választmányi tagjával készül beszélgetés.
Közölték azt is, hogy a Kossuth rádió Rádiószínházában már január óta hallhatók a többi között A hulla férje, Egy hírhedt kalandor és az Új földesúr című regényből részletek, a sort február 18-án a Fekete vér követi. A regény Bach-korszakban játszódó történetében Lenke Lőrinc tábornok fiát, Simont egy vele egykorú cigány csecsemővel cserélik el. A széppróza napján, február 18-án etűdök hangzanak el, amelyekben Zayzon Zsolt színművész válogatott Jókai-idézeteket mond el. A Rádiószínház minden hónapban bemutat egy teljes Jókai-regényt, amely gyűjteménybe rendezve is meghallgatható a műsor Médiaklikk-oldalán – írták. A közlemény szerint február 18-tól a Dankó Rádióban a Jó ebédhez szól a nóta című műsort Jókai-idézettel indítják a szerkesztők.
A Csukás Meserádióban ebben az évben Jókai előtt tisztelegve több művész és műsorvezető olvas a grandiózus alkotótó által írt mesét, vagy novellát. Mint például Bereczki Zoltán, Bordi András és Morvai Noémi. Kedden Gubik Petra, a Csukás Meserádió csatornahangja árul el érdekességeket Jókai Mór életéről és munkásságáról. Továbbá A kis király beszélő babája című Jókai mesét is hallhatják az Esti mese – csillagok esti mesefényben című műsorban. A Találós mesék című Jókai művet Ternovszky Bélától, míg A koldus veréb című mesét Banner Gézától hallhatják – sorolták. A hirado.hu-n található kvíz kitöltésével bárki tesztelheti, mennyire ismeri Jókai Mór életét, munkásságát. Emellett a Duna és az M5 közösségi oldalán heti nyereményjátékban is részt vehetnek – áll a közleményben.
(MTI)