A mostani bejelentés szerint Magyar Péter már nemcsak politikai ígéretként beszél róla, hanem benyújtotta az erről szóló törvényjavaslatot az Országgyűlésnek. Korábban már jelezték, hogy céljuk az állambiztonsági múlt feltárása és az iratok nyilvánossá tétele.
Az 1945 és 1990 közötti kommunista rendszerben az állambiztonság (III/III-as ügyosztály és más titkosszolgálati szervek) besúgók, titkos megbízottak és ügynökök hálózatát működtette.
Az akták többek között tartalmazhatják:
- kik működtek együtt az állambiztonsággal;
- kikről jelentettek;
- milyen megfigyelések zajlottak;
- hogyan működött a pártállami titkosszolgálat.
A rendszerváltás után több ország – például Németország vagy Csehország – sokkal szélesebb körben nyitotta meg ezeket az iratokat, míg Magyarországon a teljes nyilvánosság soha nem valósult meg.
„Vállaltuk, megcsináljuk. Évtizedes adósságot törlesztünk ezzel” – fogalmazott Magyar Péter.



