Malchiner Péter annak idején egy népszerű sorozat főszereplőjeként országos ismertségre tett szert, de azóta abbahagyta a színészkedést. Volt nagy cégek vezetője, majd külföldre költözött és jelenleg nemzetközileg elismert tanácsadóként és előadóként a világ több országában támogat cégvezetőket és tart előadásokat. Európában, több mint 350 coachot és pszichológust képzett tovább. Vallja, hogy a cégvezetésnek humánalapúnak kell lennie, hiszen az alap az ember minden esetben. Hogy, hogyan lehet sikeres vezető vagy munkavállaló valaki, az attól függ, hogy emberként mennyire van rendben. Erről és még sok minden másról az AcNewsnak adott interjújában mesélt.
– Miért hagyta abba a színész szakmát a Kisváros című sorozat főszerepe után?
– A Kisváros szerepénél jóval komolyabb és nagyobb filmekben is volt szerencsém játszani, mind Magyarországon, mind pedig Németországban. A Belgrádi Filmfesztiválon kitüntettek a legjobb színésznek járó díjjal is. Szóval nem azért hagytam abba, mert úgy éreztem ez a pálya csúcsa, hanem 1998-ra (amikor abbahagytam a színészkedést), úgy éreztem nem vagyok eléggé leterhelve. Mindeközben Münchenben elvégeztem egy egyetemet, ami közgazdaságtanról és egyéb ilyen dolgokról szólt, és utána kedvet éreztem ahhoz, hogy abban a „.com” világban, ami akkor kezdődött, menedzserként dolgozzak.
– Hogyan kerül egy színész multinacionális vállalatok igazgatói székébe?
– Miután otthagytam a színészetet, alapítottam egy saját céget először, aminek a fő tevékenysége interaktív (főleg orvosi) anyagok készítése volt. Utána ezt a céget el tudtam adni egy pénzügyi szolgáltató vállalatnak, aminek később az európai sales- és marketingigazgatója lettem. Onnan hívott át az egyik kereskedelmi tévének a tulajdonos cége és ott felépítettem az egész interaktív bizniszt, mint vezérigazgató. Ez egy óriási kihívás volt, de végtelenül sok örömmel és sikerrel járt. Utána ezt a vállalatot eladta a tulajdonos a Magyar Telekomnak. Utána a Telekom egy leányvállalatának lettem a vezérigazgatója. Itt már az, hogy színész voltam kevésbé volt érdekes, csak a menedzseri karrier, és az ott elért eredmények számítottak.
– Ön szerint milyen egy jó cégvezető?
– Szenvedélyesen foglalkozom ezzel a kérdéssel. Vezetők és csapatok fejlesztésével foglalkozom. Az egész a tehetség vizsgálat ernyője alatt történik. Mondhatnék sok tudományos adatot, ami egy jó vezető személyiségét jól leírja. Hogyan kell empatikusnak lenni, hogyan kell döntéseket hozni, jól kommunikálni, eredményorientáltnak lenni…, sok ilyen dolog van, de mégis a legfontosabb, hogy nincs jó vagy rossz cégvezető. Vannak eredményes és eredménytelen fejesek. A nap végén csak az eredmény számít. Nem csak a tehetsége, hanem a környezete is meghatározza a vezetőt.
– Mit tart a legfontosabb feladatának?
– Azt, hogy az embereket közel hozzam saját magukhoz. Nagyon kevés önismerettel rendelkezünk. Ezért az egyik legfőbb feladatomnak tartom, hogy az embereket egy olyan magas szintű önismereti tudással lássam el, ami segít utána nekik a megfelelő döntések meghozatalában és eredményeik elérésében. Olyan tudást adjak a kezükbe, ami segít nekik, hogy az életük nehéz pillanataiban tudják hova kell nyúlni, meglegyen az önbizalmuk, és meg tudják tartani a stabilitásukat. Erről szól az új könyvem is, Az élet 6 bástyája.
– Mit takar az pontosan, hogy személyiség tanácsadó?
– A személyiség alapvetően a kialakult és kész tartalma az embernek, ami ugyanakkor állandóan mozgásban van, és ezért fejleszthető. A tanácsadó azzal foglalkozik, hogyan tud valaki a saját személyiségéből még többet kihozni. Nekem ahhoz, hogy valaki sikeres legyen az életben, van egy képletem: (Siker=Teljesítménypotenciál – Zavaró tényezők). Mindenki más feladatokra alkalmas, de sok gátló tényező van, ami miatt bele sem gondol, mi mindenre lehet képes. Ezeket a gátlókat szeretem megszüntetni.
– Érdemes Ön szerint az eredendő személyiséget formálni? Nem veszik el ilyenkor az ember maga?
– Nem veszik el, hanem ilyenkor találja meg magát. Az emberek 90% maga mellett éli az életét. Van egy személyiség, amit mutat a világnak, abban elkezdte magát kiteljesíteni, de a valódi én teljesen más. Sok embernél vannak egészen drámai különbségek a felvett és a természetes én között. Ha pedig ez nagyon eltér egymástól rengeteg energiát vesztünk. Sokan nem azt csinálják, amihez valójában tehetőségük vagy kedvük lenne, csak meg akarnak felelni különböző elvárásoknak, még akkor is ha miden nap bele halnak ebbe egy kicsit. Aki nem foglalkozik ezzel a témával az a nap végén egy nem kiteljesedett boldogtalan életet fog élni.
– Hogyan lehet jobbá tenni egy ember személyiségét?
– Nem kell jobbá tenni senkit, az magától jön, ha saját magával rendben van. Vissza kell találni önmagunkhoz.
– Mi volt eddig a legnagyobb sikertörténete ezen a téren?
– Nagyon sok egyéni történet van az elmúlt évekből. Több mint 15 ezer emberrel dolgoztam. Nem is akarok most egyet se kiemelni. Általában azt mondanám, hogy sikertörténetnek számít az, hogy akikkel foglalkoztam, azóta sem hagytak el. Nagyon erős kapcsolódás lakul ki a témáinkkal és felém is.
– Milyen nagy dobásra készül a későbbiekben?
– Most jött ki az új könyvem Az élet 6 bástyája, amit szívem szerint, minden magyar emberhez eljuttatnék. Erre épülő képzéseket, különböző előadásokat szervezünk nagy- és kisebb formátumokban. Azt gondolom, ez nagyban segíti majd az embereket abban, hogy egy iránytű legyen a közelükben. Egy biztos pont, amire támaszkodhatnak akkor, ha a stabilitásukat elvesztik. Nagyjából ezzel vagyok most elfoglalva. Persze van egy nagy álmom, is amit dédelgetek, de azt majd akkor mondom el, ha közel kerülök a megvalósításhoz.