ACNEWS

2024. September 09.   |   Ádám napja

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Ad image

Megalázó kasztrendszert vezetett be a Volán

Fotó: FB/Volanbusz Zrt
Fotó: FB/Volanbusz Zrt
A bérletesek és nyugdíjasok akár a sudrák és páriák állnak sorba, megfosztva attól az esélyüktől, hogy ülve utazhassanak. Mert online (nem app) felületen nem tudnak előre helyjegyet váltani. A nyugdíjasok csak a pénztárnál...
Hirdetés
Ad image

Új, fakultatív helyfoglalási rendszert vezettek be a távolsági járatokon. Azaz immáron helyjegyet kell foglalnia annak, aki biztosan szeretne eljutni egyik pontból a másikba. Ez jelen pillanatban csak a Budapestről induló, vagy oda érkező járatokra érvényes, aminek a járatszáma 1010 és 1257 közé esik. Bár ez alól kivétel a 1120-as járatszám.

Nem kötelező, de erősen ajánlott

Az oroscafe.hu szedte össze, hogy mégis mit lehet tudni az új rendszerről. Amivel kapcsolatban még mindig rengeteg kérdés megválaszolatlanul maradt. Az biztos, hogy a helyjegy minden jegy és vármegye- vagy országbérlet, napijegy, valamint a jogszabály alapján ingyenes utazási lehetőséget biztosító igazolvány és igazolás mellé kérhető. És elvileg nem kötelező megvásárolni. Ám csak ez az egyetlen módja annak, hogy biztosan tudjuk a helyünket. Ez különösen azokra a buszokra igaz, ami alapvetően tele szokott lenni, hiszen a helyjeggyel nem rendelkezők csak a megmaradt üléseket foglalhatják el. Érkezési sorrendben.

A Volánbusz öt csoportra (valójában kasztra) osztja az utasokat a felszállási sorrend szerint: 

1. helyjegyesek; 

2. helyjegy nélküli elővételben megvásárolt jegyesek; 

Vett előre jegyet, de amikor vett, nem vásárolt helyjegyet? Mi van? És miért van előnyben?

3. buszsofőrnél jegyet vásárlók; 

A buszsofőr ad nekik helyjegyet? Dehogy! Vagy ahol van hely, oda ők hamarabb leülhetnek – mint a bérletesek… Vagy mert többet fizettek?

4. helyjegy nélküli bérletesek; 

Miért is? Mert gyakran, sőt naponta járnak a busszal, és épp ezért bérletet vettek, vagyis fizettek? Vagyis van elővételben megváltott jegyük!?

5. helyjegy nélküli ingyenesen utazók

Ők a kaszton kívüliek. Köztük az állítólag megbecsült és óvott ‘nyuggerek’. (Indiában a 4 kaszt alja a sudra. Az 5. a kaszton kívüliek csoportja, a pária.) A sorrend alapján a legkiszolgáltatottabb réteget, a nyugdíjasokat kényszerítik rá a helyjegyváltásra. De azt is csak bonyolult módon tehetik meg! Ám korábban sem volt jobb a helyzet – ‘nyugger’ online nem vehetett helyjegyet. Csak a buszpályaudvaron, ha jóval korábban kiért és maradt neki – a pénztárnál.

Egységes ár

Az ár minden egyes esetben 300 forint. Függetlenül attól, milyen hosszú az út, vagy hol vesszük meg a helyjegyet. Sőt, ha online vásároljuk, akkor 5% kedvezményt is kapunk. Így akár kemény 15 forintot is spórolhatunk. A helyjegyet online és személyesen lehet csak megvenni. Online a MÁV appban; a jegy.mav.hu felületén ( ez az, ami ma sem működött!), akár a pontos üléshely kiválasztásával a grafikus felületen; a Volánbusz és a MÁV-START pénztáraiban; a MÁV-START automatáiból. A társaság tájékoztatása szerint az autóbusz-vezetőktől NEM lehet helyjegyet vásárolni. Tehát menetjegyet lehet, helyjegyet viszont nem.

Azonban köztes megállóból nincs lehetőség helyjegyet foglalni. Egyszóval csak a kiindulási állomásról tudjuk kérni a helyjegyünket. Ez felveti azt a kérdést, hogy mi fog történni, ha az új szabályt kiterjesztik a többi útvonalra is. Hiszen a busz csak annyi embert tud felvenni, ahány ülés van. Így, aki menet közben szállna fel annak nem lesz biztosítva a helye.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés