Rengeteg fizikai jellemzőjéről nem tehet az ember, így a magasságáról se. Egyszóval senki se választhatja meg, hogy az átlagnál alacsonyabb, vagy éppen magasabb lesz. Persze leginkább ezért a génjeinket tudjuk okolni, azaz, ha valakire mutogathatnánk, azok a szüleink, nagyszüleink, dédszüleink etc. lehetnének. Az elmúlt időszakban azonban egyre feltűnőbb, hogy egyes gyerekek jóval a szüleik fölé tornyosulnak. Ez a trend pedig a hírességek és tehetősebb emberek körében még inkább szembetűnő jelenség – írja az Index.
Egyre több bizonyíték utal arra, hogy ez nem véletlen. A család gazdasági helyzete nemcsak a gyermekek iskolázottságát és egészségét, hanem a fizikai fejlődésüket, így a magasságukat is befolyásolja. Nem is kis mértékben: ez a gének után a második legerősebb tényező, ami meghatározza, milyen magasra nő valaki. Ez a kapcsolat arra utal, hogy a jobb anyagi helyzetű családok gyermekei optimálisabb környezetben fejlődhetnek, ami elősegíti, hogy teljes mértékben kihasználják genetikai potenciáljukat. De hogyan és miért befolyásolja a gazdasági helyzet a testmagasságot?
Rengeteget számítanak a megfelelő körülmények
Az amerikai Albert Einstein Orvostudományi Egyetem kutatói arra mutattak rá, hogy a testmagasság 70-80 százalékát a genetika, míg a fennmaradó 20-30 százalékot olyan környezeti tényezők határozzák meg, mint a táplálkozás, az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés, a stressz és az alvási körülmények. A magasabb jövedelmű családoknak pedig jobb a hozzáférése a tápanyagokban gazdag ételekhez, a rendszeres orvosi (akár magán) ellátáshoz, valamint olyan egyéb erőforrásokhoz, amelyek elősegítik az optimális növekedést. Ezek a tényezők összességében meghatározzák, hogy egy gyermek képes-e elérni a genetikai adottságaiból fakadó maximális magasságot – emeli ki a Daily Mail cikke.
Példaként pedig könnyen találhatunk sztárokat is, akiknek a gyerekeik jóval magasabbra nőttek. Ilyen Gary Barlow, a Take That énekese, akinek a 24 éves fia körülbelül 193 centi magas. Míg Barlow 175 centi magasra nőtt mindössze. De hasonló a helyzet Donald Trump és fia, Barron Trump esetében. Az újra megválasztott elnök 190 centi magas, míg fia több mint 200 centi.
Az egészségen múlik minden
Ennek oka egészen egyszerűen az lehet, hogy a tehetősebb családok gyermekei a legtöbbször jobb táplálkozási környezetben nőnek föl, ami közvetlenül hat a növekedésre. A megfelelő mennyiségű fehérje, kalcium, vas és egyéb alapvető tápanyagok biztosítják a csontok és izmok egészséges fejlődését. Ezzel szemben az alacsonyabb jövedelmű családoknál gyakoribb a rossz táplálkozás, ami késleltetett növekedéshez vagy alacsonyabb testmagassághoz vezethet.
Egy brit kutatás például kimutatta, hogy az alacsonyabb jövedelmű családok gyermekeinek négyszer nagyobb esélyük van arra, hogy életkorukhoz képest alacsonyabbak legyenek, mint a gazdagabb családokból származó társaik. A magasabb gyerekek pedig nemcsak fizikailag, de mentálisan és egészségügyileg is előnyöket élvezhetnek. A magasabb testmagasság összefügghet jobb kognitív képességekkel és erősebb szív- és érrendszeri egészséggel.