Az ország valamennyi régiójában, így Budapesten is vesztettek értékükből a több évtizede épült, viszonylag nagyobb alapterületű, gázzal fűtött, korszerűtlen családi házak. Az árcsökkenést annak is tudható, hogy jóval kevesebb a vásárló. Ez javítja az alkupozíciójukat. Ugyanis tavaly ősz óta a magasba szökő infláció és lakáshitelkamatok következtében inkább állampapírba vagy más értékpapírba fektettek a pénzüket az emberek. Ez vezetett oda, hogy a háztulajdonosok kénytelenek voltak árat csökkenteni.
A rezsiköltség kiverte a biztosítékot
Tény, hogy a rezsiköltségek emelkedése hatalmas gyomrost okozott a családi házak tulajdonosainak. Egy ilyen ingatlant átlagosan 16,5 millió forintért adtak el 2023 második negyedévében, míg egy évvel korábban még 21,4 millióért. Az átlagos négyzetméterár egy év alatt 17 százalékkal, 173 ezer forintra csökkent. Ha ehhez hozzávesszük az időközben éppen csúcsra járó inflációt is, akkor nagyon jelentős az értékvesztés. Ehhez képest a „rezsivédettebb” társasházi és lakótelepi lakások ára tovább emelkedett – írta a 24.hu.
A rezsiszabályok módosításának legnagyobb vesztesei a családi házak. Az ilyen ingatlanok ára negyedévről negyedévre csökkent a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint. Míg 2022 első negyedévében az átlagos négyzetméterár országosan 215 ezer forint volt, 2023 második negyedévében már 20 százalékkal kisebb, 173 ezer forint. (2022 második negyedévéhez képest 17 százalékkal csökkent a fajlagos ár.)
Többen keresik a lakótelepi lakásokat
A lakáseladások száma is esett 2022 második félévétől. Tavaly egész évben 19 százalékkal, majd az idei év első negyedévében 36 százalékkal, a második negyedévben pedig 20 százalékkal kevesebb lakás cserélt gazdát, mint egy évvel korábban. A családi házak leértékelődése azért is fájdalmas lehet a tulajdonosoknak, mert eközben a többlakásos és lakótelepi lakások ára emelkedett. Ezeknek kisebb lehet az energiafogyasztása és alacsonyabb a rezsije a családi házakhoz képest. A többlakásos házban lévő lakások átlagos négyzetméterára 2022 első negyedévéhez képest 17 százalékkal (738 ezer forint/négyzetméter) nőtt. A panelek pedig 14 százalékkal keltek el drágábban (555 ezer forint/négyzetméter) 2023 második negyedévére.