Megszívta a Lufthansa, az amerikai közlekedési minisztérium mintegy négymillió dolláros (1,5 milliárd forintos) bírsággal sújtja a német légitársaságot, mert a New Yorkból Budapestre tartó zsidó utasokat diszkriminálta – írta a Reuters.
A lap szerint New York-i ortodox zsidók egy csoportja frankfurti átszállással akart Budapestre utazni tavalyelőtt, a koronavírus-járvány idején. A kapitány figyelmeztette a Lufthansa biztonsági szolgálatát, hogy néhány utas többször is figyelmen kívül hagyta a figyelmeztetéseket, nem tartották be a járványügyi előírásokat. Ők a felszólítás ellenére sem viseltek maszkot és a folyosókon gyülekeztek. Ezt követően a 128, többnyire ortodox zsidóként öltözött utast csoportként kezelték, és nem engedték tovább utazni őket.
Ésszerűtlen megkülönböztetés
Az eset után több mint negyven diszkriminációs panasz érkezett az amerikai közlekedési minisztériumhoz a zsidó utasoktól. Emiatt a Légiközlekedési Fogyasztóvédelmi Hivatalt (OACP), hogy vizsgálatot indított. A vizsgálat megállapította, hogy a Lufthansa vallási alapon diszkriminálta az utasokat, és észszerűtlen megkülönböztetésnek tette ki őket. A jelentés szerint úgy kezelték a feltartóztatott utasokat, mintha egy csoportot alkotnának. Pedig sokan nem is ismerték egymást, és nem is együtt foglaltak jegyet. A légitársaság felismerte ugyan, hogy az intézkedés azokat is sújtja, akik betartották a szabályokat – de a vizsgálat szerint arra a következtetésre jutottak, hogy nem célszerű minden egyes utassal külön-külön foglalkozni. A Lufthansa az érintett utasok többségét még aznap átfoglalta egy másik budapesti járatra.
40 utas 2 millió dollárt kapott
Az amerikai közlekedési minisztérium keddi tájékoztatás szerint a történtek miatt kétmillió dollár bírsággal sújtják a német légitársaságot. Továbbá ráterhelik azt a kétmillió dollárt is, amelyet a minisztérium kártérítésként fizetett ki az érintetteknek „Senkinek sem szabadna diszkriminációval szembesülnie utazás közben. És a mai intézkedés egyértelmű üzenetet küld a légitársaságok számára, hogy készek vagyunk kivizsgálni és fellépni, ha az utasok polgári jogait megsértik” – idézte Pete Buttigieg amerikai közlekedési minisztert a BBC.