ACNEWS

Miért rágjuk a körmünket? – Az ok a tudósokat is megdöbbentette

Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Egy friss kutatás szerint azonban nemcsak a stressz vagy az unalom állhat a háttérben, hanem ennél meglepőbb ok is.
Hirdetés
Ad image

A körömrágás világszerte akár a lakosság 30 százalékát is érintheti, derül ki a Kaliforniai Egyetem (UCLA) egészségügyi portáljának adataiból. A szokás sokak szerint ártalmatlan, a valóságban azonban komoly egészségügyi kockázatokat hordozhat – írja a PolsatNews.

A kutatók eddig elsősorban pszichológiai tényezőkkel magyarázták a jelenséget: a stressz, a szorongás, az ADHD, a koncentrációhiány vagy akár az unalom és az éhség is kiválthatja. Most azonban új megközelítés is előtérbe került, a genetikai hajlam.

Egy iráni kutatás meglepő eredményt hozott a témában: 743 gyerek megkérdezése után kiderült, hogy azok közül, akik rendszeresen rágják a körmüket, 36,8 százaléknak van legalább egy olyan családtagja, aki szintén ezt teszi. Az arány még magasabb azoknál, akiknek van testvérük: náluk ez 55,8 százalék.

Egy New York-i klinika szakértői is hasonló eredményekre jutottak. 281 három és huszonegy év közötti fiatal (vagy szülőik) töltött ki kérdőívet. A résztvevők 63 százaléka számolt be arról, hogy a családjában legalább egy ember szintén rágja a körmét.

A körömrágás tehát örökölhető is lehet, még ha elsőre ártalmatlannak is tűnik. A következmények azonban komolyak lehetnek:

  • A kéz és a köröm tele van kórokozókkal, így a szájba kerülve fertőzésekhez vezethetnek – ilyen például a herpesz vagy a bélféreg.
  • A fogak is károsodhatnak: letöredezések, zománcsérülések, sőt harapási rendellenességek is kialakulhatnak.
  • A körömágy folyamatos sérülése gombás vagy bakteriális fertőzésekhez vezethet, illetve gyakori panasz lehet a benőtt köröm.

A jó hír: a rossz szokás legyőzhető. A kulcs a kiváltó ok felismerése. Ha például az idegesség vagy a koncentráció okozza a kényszert, egy antistressz-játék segíthet enyhíteni az ingert. A genetikai háttér bonyolítja a helyzetet, de nem teszi lehetetlenné a változást – ehhez azonban sokszor nemcsak akaraterő, hanem szakértői segítség is kell.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!