ACNEWS

Mi másra is jó a fogamzásgátló

Nem csak a terhesség megelőzése érdekében írják fel a nőgyógyászok./ Fotó: Unsplash
Nem csak a terhesség megelőzése érdekében írják fel a nőgyógyászok./ Fotó: Unsplash
Három eset, amikor érdemes megfontolni a szájon át szedhető fogamzásgátlót.
Hirdetés
Ad image

Bár valóban a terhességmegelőzés a tabletta fő célja, a fogamzásgátlót nem csupán ebben az esetben írják fel a nőgyógyászok. A hormonális egyensúlyhiányt is kezelheti.

„Fogamzásgátló tablettának hívjuk őket, de sokszor hormonális tablettaként használjuk ” – mondja Vito Shah szülész-nőgyógyász. Egy nő hormonjait az agyalapi mirigy, a pajzsmirigy, a mellékvesék és a petefészkek szabályozzák, és ha ezek közül bármelyik nem működik jól, egyensúlyhiány léphet fel.

„Ezek a hormonális tabletták felülírhatják a nő szervezetét, így minden nap és a hónap folyamán meghatározott mennyiségű ösztrogént és progeszteront kap, amely segíthet a hormonok kiegyenlítésében” – magyarázza Dr. Vito Shah.

Íme néhány eset, amikor érdemes megfontolni a szájon át szedhető fogamzásgátlót a szülész-nőgyógyászok szerint.

Védelmet nyújthat a méhrák ellen

A Best Practice & Research Clinical Obstetrics & Gynaecology című szaklapban megjelent tanulmány szerint tizenöt év tablettaszedés 50 százalékkal csökkentheti a petefészekrák kialakulásának kockázatát. Az méhtestrák esetében ez a szám 70 százalékra emelkedik.

A petefészekrák elleni védelem a peteérés leállításával jön létre. A méhrák megelőzése érdekében a tabletta elvékonyítja a méhnyálkahártyát, a kevesebb szövetfelhalmozódás pedig alacsonyabb kockázatot jelent a betegség kialakulására. Fontos azonban tudni, hogy a szájon át szedhető fogamzásgátlók a magasabb ösztrogénszint miatt növelhetik a mell- és méhnyakrák kialakulásának kockázatát.

Segíthet a policisztás ovárium szindróma (PCOS) kezelésében

Normális esetben a női szervezet minden ciklusban legalább egy petesejtet szabadít fel, de a policisztás petefészek szindróma esetén ezek az érett petesejtek a petefészkekben maradnak, ami meddőséghez vezethet. A PCOS egyéb tünetei közé tartozik egyebek között a rendszertelen menstruáció és a túlzott szőrnövekedés. Mivel a probléma hátterében hormonális egyensúlyhiány áll, a fogamzásgátlók segíthetnek szabályozni a hormonok szintjét, hogy a szervezet időben szabadítsa fel a petesejteket, és tartsa magát a rendszeres menstruációs ciklushoz.

Csökkentheti a migrént

Sok nőnél jelentkezik a menstruációs ciklushoz kötődő migrén, más néven hormonális fejfájás, amely a menstruáció előtt vagy alatt kezdődik, és általában minden hónapban előfordul.

„Ezek a migrének a ciklus előtti ösztrogénszint-csökkenéshez kapcsolódnak, és ez az ösztrogénszint-csökkenés aztán migrént vált ki” – mondja Dr. Raj Vito Shah. A hormonális fogamzásgátló tabletta szedése segíthet az ösztrogénszintet egyenletesen tartani a menstruációs ciklus során, és végső soron megelőzheti migrént.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!