Vannak, akik soha nem gondolnak rá, mások tüzetesen figyelik a körömágyon lévő tejfehér félholdakat. Egyeseknél feltűnőbbek – másoknál alig látszik. A hagyományos kínai orvoslás szerint minél jobban látható az úgynevezett lunula – vagyis körömhold -, annál inkább energikus és egészséges szervezetről árulkodik.
A nyugati orvoslásban ezeket a körmökön található rendellenességeket nem tartják az egészség szempontjából nagy jelentőségűnek.
A FITBOOK a müncheni bőrgyógyásszal, Dr. med. Timm Golüke-val nemcsak a lunuláról, hanem más feltűnő jellegzetességekről, például a körmökön lévő fehér foltokról vagy horpadásokról, és az egészséggel való lehetséges összefüggésekről is beszélgetett.
Tejfehér félholdak a körmön
„A lunula teljesen normális, és a köröm mátrixának jól látható része. A lunula pontos funkciója nem ismert, de a körömmátrix felelős körmeink növekedéséért. Ezen a ponton képződnek az új bőrsejtek, amelyek keratint termelnek” – fejtette ki a bőrgyógyász.
Körömlemez vályúszerű mélyülése
„A körömágyban lévő horpadások okai nagyon különbözőek. Lehetnek genetikai eredetűek vagy betegségre utalnak. A C- és B2-vitamin hiánya kiválthatja a deformációt. A lehetséges betegségek közé tartozhatnak a pajzsmirigy- vagy anyagcsere-betegségek.”
Fehér foltok a körmön
„A körömön lévő fehér foltok általában ártalmatlan légzsákok, amelyek a köröm növekedésekor keletkeznek, és maguktól újra kinőnek. Azonban sérülések, például helytelen manikűrözés miatt is kialakulhatnak fehér foltok vagy csíkok. Bizonyos esetekben azonban ez a körömelváltozás a gyomor-bélrendszeri betegség tünete is lehet, vagy gyengült immunrendszerre utalhat” – magyarázta dr. Golücke.
Vékony és törékeny körmök
„Ennek oka lehet a vitaminok és ásványi anyagok, például a vas, a kalcium, a biotin, az A- és B-vitamin hiánya. A vitaminhiány oka lehet például egy gyógyszer, például antibiotikum mellékhatása. De más egészségügyi okok is állhatnak mögötte, például emésztési vagy keringési zavarok, pajzsmirigy- és bőrbetegségek, valamint allergiák”
Sárgásan megvastagodott körmök
„Ha a körmök megvastagodnak, sárgássá válnak és gyorsan törnek, különösen a hegyüknél, az általában körömgombára utal. Ilyenkor bőrgyógyászhoz kell fordulni a gomba kezelése érdekében” – figyelmeztetett az orvos.
Sötét foltok a körmön
„Ha sötétbarnától a feketéig terjedő elszíneződések vannak, mindenképpen forduljon orvoshoz, hogy megbizonyosodjon arról, hogy nem melanoma okozza. Általánosságban elmondható, hogy a köröm állapotának, színének és alakjának hirtelen változását mindig orvosnak kell tisztáznia”.
A legtöbb rendellenesség ártalmatlan
Valójában a körmök állapota, például a fehér foltok, elárulhatnak valamit az egészségünkről. A legtöbb esetben ezek a rendellenességek ártalmatlanok. Egyes változások betegség tünetére vagy esetleges alultápláltságra utalhatnak. Kétség esetén ezért mindig tanácsos orvoshoz fordulni – írja a FITBOOK.