A való világban azonban ez egy kicsit kevésbé ennyire fekete-fehér. Hiszen a szakítás nem mindig a legrosszabb dolog a világon és előfordul, hogy még jobban is érzed magad tőle. Mi lehet ennek az oka? Persze a legkézenfekvőbb magyarázat arra, hogy megkönnyebbültél, mert ebben a kapcsolatban már egyáltalán nem érezted jól magad.
„A szakítás jót tehet az egészségednek, ha véget vetsz egy fizikailag, verbálisan vagy érzelmileg bántalmazó kapcsolatnak. Egy olyan kapcsolatnak, amelyben úgy érezted, nem tudsz önmagad lenni. Egy olyan kapcsolatnak, amely miatt folyamatosan fáradtnak és boldogtalannak érzed magad” – mondják a pszichológusok.
Amikor végre kikerülsz egy ilyen helyzetből, és biztonságban érzed magad, az rengeteg összetett érzelmet és érzést hoz magáva. Viszont a megkönnyebbülést is ebben a keverékben találod majd meg. Egyanez a helyzet, ha megtudod, hogy a partnered megcsalt. Lehet, hogy gyászolod a kapcsolatot, de végül úgy érzed majd, hogy jobb lesz nélküle.
Egy kapcsolat vége rengeteg stresszel járhat, amit talán nem is értékelsz teljesen, amíg annak nem lesz vége. Amikor ez a teher lekerül a válladról, új célokat tűzöl majd ki magad elé. Valamint arra vágysz majd, hogy minél több új dolgot is kipróbálhass.
„Egy nehéz párkapcsolatban élni fizikailag és érzelmileg is megterhelő lehet. Más szóval, a szakítás felfrissíthet, és szabadidőt is biztosíthat. Arra, hogy a kedvenc hobbijaiddal foglalkozz vagy egyszerűen csak pihenj” – magyarázza a szakember.
Ha mélyen legbelül tudod, hogy egy kapcsolat nem működik, akkor logikus, hogy nyugodtan véget vethetsz a dolognak. De mi van akkor, ha éppen téged dobnak? Vagy mi van akkor, ha mindkettőtök közös döntése, hogy a befejezés az egyetlen megoldás?
A szakítás utáni borúlátó ábrázolásoktól eltérően a pszichológiai kutatások azt mutatják, hogy az emberek jobban kiheverik az elutasítást, mint gondolnák. Nem tagadjuk, hogy a kezdeti sokk olyan, mintha gyomorszájon vágtak volna, amin csak az idő múlásával lehet túllépni. Ez nem sokban különbözik a fizikai fájdalomtól. Kellemetlen érzés, de nem szabad elfelejteni, hogy az elutasítás által kiváltott érzelmek fontos részét képezik annak, hogyan viszonyulunk más emberekhez – írja az iflscience.com.
A pszichológusok rengeteg stratégiát ajánlanak, hogy segítsenek átvészelni a fájdalmat, de néhány ember számára ez egyszerűen nem megy olyan könnyen. Egy tanulmányban olyan tulajdonságokat vizsgáltak, amelyek miatt valaki kevésbé képes továbblépni egy kapcsolat végeztével. A szerzők kapcsolatot találtak az öndefiníció – más néven énkép – pszichológiai fogalmával.
„Ha az elutasítás az öndefinícióban érzékelhető változást idéz elő, annak hatása továbbgyűrűzhet. Így az elutasítás okozta károkat nem biztos, hogy teljesen helyre lehet hozni” – írták. „Ennek következtében egy újszerű folyamattal találkozunk. Ezen keresztül az elutasítás hatása tovább tart. Nevezetesen, amikor az emberek az elutasításra úgy reagálnak, hogy annak nyomán megkérdőjelezik valódi énképüket”.
Amennyiben te kevésbé vagy hajlamos megkérdőjelezni saját énképedet egy szakítás után, akkor – a kutatások szerint – gyorsabban fogsz talpra állni. A szerzők szerint ez fontos szempont lehet a terápia során. „Ezek a tanulmányok ötleteket kínálnak arra vonatkozóan, hogyan lehetne csökkenteni az elutasítás elhúzódó hatását. Továbbá arra is, hogyan segíthetnénk az embereknek abban, hogy elengedjék a múltat” – elmélkednek a pszichológusok.
Most ért véget először egy komoly kapcsolatod vagy még friss a seb? Nem baj, ha emiatt még nincs kedved a felragyogáshoz. Azonban, ha megkönnyebbültél, hogy véget ért a kapcsolatod, azt sem kell titokban tartani. Nincs olyan, hogy helyes vagy helytelen érzés ezekben a helyzetekben. Abban az esetben, ha a terveid között az szerepel, hogy újra fejest ugorj a randizásba, akkor tedd meg. A gyorsan kialakult új kapcsolatok gyakran nem érdemlik meg azt az elítélést, amit jellemzően kapnak.