Az Ibériai-félszigeten bekövetkezett nagyarányú áramkimaradás másodpercek alatt megbénította a tömegközlekedést, a távközlést és sok minden mást. De mi állt a háttérben? A Blick Florian Dörflerrel, az ETH Zürich villamosmérnöki és informatikai professzorával beszélgetett a jelenleg keringő elméletekről.
Időjárási elmélet
Az egyik elmélet szerint a portugáliai áramkimaradást a spanyol elektromos hálózat meghibásodása okozta, ami viszont egy „ritka légköri jelenség” miatt következett be. Erről a portugál hálózatüzemeltető REN számolt be.
A REN szerint „szokatlan ingadozások” léptek fel a nagyfeszültségű vezetékekben a Spanyolországban tapasztalható szélsőséges hőmérséklet-ingadozások miatt. Ezt „indukált légköri ingadozásként” írják le, ami viszont szabálytalanságokhoz vezetett, és szinkronizációs problémákat okozott a rendszerek között. A jelenség az egész európai hálózatban egymást követő zavarokat eredményezett.
Franciaország-elmélet
Az időjárás-elmélet mellett azonban létezik egy másik is. Eduardo Prieto, a spanyol Red Eléctrica hálózatüzemeltető igazgatója a médiának elmondta, hogy az európai áramhálózati kapcsolatok franciaországi megszakadása okozhatta a káoszt.
Florian Dörfler szakértő kifejtette, hogy Spanyolország sok energiát termel, különösen megújuló energiát. Az ország azonban „meglehetősen rosszul kapcsolódik az európai hálózathoz”.
Az áramkimaradás oka egyelőre tisztázatlan. A vizsgálatok folyamatban vannak. Dörfler rámutat, hogy spanyol kollégái sem tudtak még okot adni a kiesésre. Ráadásul egy ilyen kiesés meglepő, mivel az elektromos hálózatokat általában úgy tervezik, hogy képesek legyenek elviselni az ilyen hibákat.
A megújuló energiák elmélete
Dörfler a hálózati stabilitásban és a megújuló energiák szabályozásában látja a lehetséges okot. „Ha a villamosenergia-termelésben többlet keletkezik, szabályozási probléma merül fel. Ez viszont azt jelenti, hogy az áramtermelést csökkenteni kell” – folytatja a szakértő.
A hagyományos energiaforrásokkal, például szénnel működő hálózatban a többletenergiát átmenetileg a generátorok inert lendkerekei veszik fel, mielőtt leállítanák őket.
A megújuló energiákkal működő hálózatok azonban érzékenyebbek ebből a szempontból, mivel azokat elektronika segítségével táplálják be. Viselkedésük attól függ, hogy az elektronikát hogyan vezérlik. Ráadásul itt nincsenek energiapufferek, mint például a generátorok lendkerekei. Spanyolország az elkövetkező években és már most is a nap- és szélenergiára összpontosít. Florian Dörfler szakértő a megújuló energiák 80 százalékos arányáról beszél az atomerőművek kivezetésének idején.
Zűrzavar a szabotázzsal kapcsolatban
Kezdetben kibertámadásra is gyanakodtak. Az Incibe kiberbiztonsági intézettel és a CNI hírszerző szolgálattal közösen végzett vizsgálatokat követően azonban az elektromos hálózatot üzemeltető Red Eléctrica kizárta a kibertámadás lehetőségét. António Costa, az EU Tanácsának portugál elnöke is úgy nyilatkozott, hogy nincs bizonyíték ilyen támadásra.
A spanyol kormány egyelőre nem nyilatkozott az okokról. Pedro Sánchez miniszterelnök hétfőn csupán annyit mondott, hogy semmit sem zártak ki. Közben a madridi nemzeti állami bíróság igazságügyi vizsgálatot indított az ügyben. A spanyol Nemzeti Kiberbiztonsági Intézet is vizsgálja az ügyet.
Az Ibériai-félszigeten több mint kilenc órán át áram nélkül kellett boldogulniuk az embereknek. Az utasok a vonatokon, metrószerelvényeken és liftekben rekedtek. Az internet- és telefonkapcsolatok is ideiglenesen megszakadtak.
A városi központokban, például Madridban és Barcelonában a közlekedési lámpák meghibásodása miatt kaotikus közlekedési helyzet alakult ki. A kórházaknak áramfejlesztőkkel kellett vészhelyzeti üzemmódra váltaniuk. A helyzet kedd estére nagyjából normalizálódott.