ACNEWS

Nem tud róla: minden harmadik ember misokinéziában szenved

Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Ha észreveszed, hogy valaki ideges, az zavaró lehet. Idegesítő. Akár egy kínzással is felérhet. De vajon ennek mi lehet az oka?
Hirdetés
Ad image

Alig tudunk róla valamit, annak ellenére is, hogy a misokinézia hihetetlenül gyakori mentális betegség. Lényege, hogy az ebben szenvedők szorongani, stresszelni kezdenek, ha valaki a környezetükben ideges. Olyannyira gyakori jelenség, hogy 3-ból 1 embert érint. A kutatók az elmúlt években kezdték el vizsgálni ezt a furcsa jelenséget, amire a misofónia kapcsán figyeltek fel. Utóbbinak a lényege az, hogy egyes emberek bizonyos hangok hallatán ingerülté válnak. A misokinézia némileg hasonló, de a kiváltó okok általában inkább vizuálisak, mintsem hangokkal kapcsolatosak.

Mit takar ez a jelenség?

„A misokinézia meghatározása szerint erős negatív affektív vagy érzelmi reakciót vált ki valaki más apró és ismétlődő mozdulatainak látványa. Például, ha látja, hogy valaki rázza a kezét vagy a lábát” – magyarázta az első szerző, Sumeet Jaswal pszichológus. „Mégis meglepő módon hiányoznak a témával kapcsolatos tudományos kutatások” – tette hozzá. Rámutatva, hogy ez a jelenség sokkal gyakoribb az átlagemberek között, mint hinnénk.

Az elemzés szerint a misokinézia néha együtt jár a misofónia hangérzékenységgel, de nem mindig. Egyénenként jelentősen eltér, hogy mi váltja ki és mennyire erős rá a reakciónk. Egyesek alacsony érzékenységről számolnak be, míg másokban erőteljesebben jelenik meg. „Érzelmileg negatívan hat rájuk, és olyan reakciókat tapasztalnak, mint a düh, a szorongás vagy a frusztráció. Kevésbé lelik örömüket a társas érintkezésekben, munkában, tanulásban” – idézte Todd Handy-t a Sciendealert.

De mi lehet a forrása?

Handy azután kezdte kutatni a misokinéziát, hogy egy társa elmondta neki, hogy ő is ingerülté válik, amikor stresszt érez, vagy bárki a környezetében ideges lesz. „Vizuális kognitív idegtudósként ez igazán felkeltette az érdeklődésemet. Ki akartam deríteni, mi történik az agyban” – mondta Handy. A millió dolláros kérdés tehát áll: Miért találjuk olyan idegesítőnek a lábrázást, folyamatos matatást?

A tanulmányban a kutatók teszteket végeztek, hogy kiderítsék, az emberek misokinéziája esetleg a fokozott vizuális-figyelmi érzékenységből ered-e. Ez annyit tesz, hogy képtelenek blokkolni a vizuális periférián zajló zavaró eseményeket. A korai kísérleteken alapuló eredmények nem voltak meggyőzőek ezen a téren. A kutatók nem találtak határozott bizonyítékot arra, hogy a reflexív vizuális figyelmi mechanizmusok érdemben hozzájárulnak a misokinézia-érzékenységhez.

Bár még mindig csak feltárás kezdetén járnak, a kutatóknak van néhány hipotetikus nyomuk a jövőbeli kutatásokhoz. „Az egyik lehetőség, amit szeretnénk feltárni, hogy a „tükörneuronjaik” játszanak szerepet. Ezek az idegsejtek aktiválódnak, amikor mi mozgunk. De akkor is, amikor látjuk, hogy mások mozognak… Például, amikor látjuk, hogy valakinek fájdalmat okoz, mi is összerezzenünk, mivel az ő fájdalmát tükrözi a saját agyunk” – magyarázta a pszichológus.

Azt, hogy valóban ez történik-e a misokinéziával, csak a jelenség további kutatása fogja tudni biztosan megmondani. Egy dolog azonban biztos. Az itt látott eredmények alapján egyértelmű, hogy ez a szokatlan jelenség sokkal gyakoribb, mint gondoltuk.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!