A helyzet ugyanis felemás: Magyarországon 3100 önkormányzatból körülbelül kétezernek fogy a népessége, ezer esetében nő a lakosság száma. De van többszáz olyan önkormányzat, amelyek számára a növekedés veszélyt jelenthet. Ilyen például a budapesti agglomeráció, a Balaton vagy a Velencei-tó környéke.
Ezért a kormányzat olyan jogszabályban gondolkodnak, amely magában foglalná:
- az ingatlan adásvételének tiltását a nem ott élők számára,
- az elővásárlási jog kiterjesztését,
- az ingatlanvásárlás, valamint a lakcímbejelentés feltételhez kötését,
- a helyi adózási kötelezettségek megállapítását is.
Az, hogy kinek lenne jó és rossz, ha a jelen állapotában ismert tervezet megvalósulna, azt az Index egy jogásszal és egy ingatlan szakértővel elemezte.
A megkérdezett szakértők szerint a leendő jogszabály szerint az önkormányzatok dönthetnék el, hogy akarnak-e élni vele, és ha igen, milyen formában.
Csakhogy a korlátozásokkal a tulajdonhoz való jog és a szabad költözés joga is sérülhet. Ráadásul, ha valaki vesz egy ingatlant, akkor abban bízik, hogy idővel annak értéke növekedni fog, azonban most az látszik, hogy ezt nem mindenki és minden esetben tudja majd realizálni – intettek rá a szakértők.
A megkérdezett ingatlanszakértő szerint, ha csak helyiek vehetnek meg eladásra kínált házat, lakást, akkor ez nekik is nagyon komoly korlátozást jelent saját ingatlanvagyonuk hasznosítása, értékesítése szempontjából.
A belengetett tervek közül hasznosabb lehet a bővülés lassítására a durván megemelt helyi adó. Például az, ha az újonnan érkezetteknél a házadó négyzetméterenként mondjuk már ezer forintot kóstálna, míg a régebben ott élők négyzetméterenkénti építményadója csak pár száz forint maradna.
A szakértők több nyitott kérdést is felvetettek: Ki lehet-e kicselezni majd a jogszabályt? Gátat lehet-e szabni ezzel a jogszabállyal a befektetési célú ingatlanvásárlásoknak? Képes lesz-e fenntartani működőképes ingatlanpiacot egy kisebb település, ahol csak helybeliek adhatják el és vehetik meg a házakat?