Németország arra kérte Lengyelországot, hogy tartóztasson le egy ukrán búvároktatót. A férfi állítólag tagja volt annak a csapatnak, amely két évvel ezelőtt felrobbantotta az Északi Áramlat gázvezetékeket. A német média forrásai szerint azonban úgy tűnik, a férfi már nem él Lengyelországban.
A Balti-tenger alatt gázt szállító, több milliárd dolláros Északi Áramlat 1 és 2 gázvezetékek 2022 szeptemberében, hét hónappal azután, hogy Oroszország teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen, egy sorozatos robbantás következtében megrepedtek. A német nyomozók úgy vélik, hogy a fent említett ukrán búvár tagja volt annak a csapatnak, amely a robbanóanyagokat elhelyezte – számolt b a Reuters.
A német főügyészség nem kívánta kommentálni a jelentéseket, amelyek szerint a német kormány júniusban európai elfogatóparancsot adott át Lengyelországnak. A lengyel államügyészség sem kommentált az esetet. A német belügyminisztérium nem kívánt nyilatkozni, az igazságügyi minisztérium pedig nem válaszolt azonnal az e-mailben küldött megkeresésre.
Egy másik férfit és egy nőt – szintén ukrán búvároktatókat – is azonosítottak a nyomozás során, de egyelőre nem adtak ki ellenük elfogatóparancsot. Oroszország az Egyesült Államokat, Nagy-Britanniát és Ukrajnát tette felelőssé a robbanásokért, amelyek nagyrészt elvágták az orosz gázt a jövedelmező európai piactól. Ezek az országok tagadták a részvételt.
Németország, Dánia és Svédország vizsgálatot indított az incidens ügyében, és a svédek robbanóanyag nyomaira bukkantak a helyszínről előkerült több tárgyon. Ez megerősítette a szándékosságot. A svéd és a dán vizsgálatot idén februárban gyanúsítottak azonosítása nélkül zárták le. Németország azonban folytatta a nyomozást. Tavaly januárban állításuk szerint olyan bizonyítékokra bukkantak, amik alátámasztják, hogy képzett búvárok rögzítették az eszközöket 70-80 méter mélyen.