A második világháború befejezésének 80. évfordulója előtt készült YouGov-felmérés kimutatta: az emberek többsége továbbra is fontosnak tartja, hogy a múlt eseményeiről a fiatalabb generációkat is oktassák. A megkérdezettek 41–55%-a (Nagy-Britanniában, Franciaországban, Németországban, Olaszországban és Spanyolországban) szerint reális esély van egy új világháborúra, és ezt az álláspontot az amerikaiak 45%-a is osztja – írja a The Guardian.
A válaszadók 68–76%-a arra számít, hogy egy esetleges új világháború során nukleáris fegyvereket is bevetnének, és 57–73% úgy véli, hogy több áldozatot követelne, mint az 1939–1945 közötti második világháború. Sőt, 25–44% azt gondolja, hogy egy ilyen konfliktus akár az emberiség többségének pusztulásához vezethetne.
A legtöbben (66% Olaszországban, 89% Nagy-Britanniában) azonban háború esetén nem bíznak saját haderejük védelmi képességeiben. Az amerikai válaszadók 71%-a viszont megbízik a saját hadseregében. A megkérdezettek 69–82%-a Oroszországot tartja az újabb világégés fő kiváltó okának, ezt követi az iszlamista terrorizmus. Érdekes módon sokan az USA-t is fenyegetésként érzékelik: a spanyolok 58%-a, a németek 55%-a és a franciák 53%-a szerint az USA-val fennálló feszültség is komoly veszélyt jelent Európa békéjére.
A háború utáni béke megőrzéséért a legtöbben a NATO-t dícsérik (52–66%), míg az ENSZ és az EU szerepét is jelentősnek értékelik sokan. A németek közel fele úgy érzi, országuk jól dolgozta fel a háború örökségét, bár 47% szerint Németország talán túl is kompenzál, ami akadályozza az aktuális kihívások kezelésében.