ACNEWS

Odesszai pokol – 70 ezer NATO-katona áll készen a város megvédésére

Odessza / Fotó: Shutterstock
Odessza / Fotó: Shutterstock
Moszkva Odesszára összpontosít, a Nyugat 70 ezer katonát készített fel a Fekete-tenger térségébe való esetleges beavatkozására.
Hirdetés
Ad image

A sajtóban egyre gyakrabban jelennek meg olyan értékelések, amelyeket korábban inkább elkerültek. Most már a NATO struktúráin belül is elismerik: Ukrajna helyzete gyorsan romlik. Egy európai tisztviselő a Financial Times-nak azt mondta, Moszkva Odesszára összpontosít. Ez nem puszta hipotézis, hanem nagyon is valós támadási irány – írja elemzésében az mk.ru.

Ugyanez a forrás hangsúlyozta, hogy az elmúlt hetek eseményei világosan mutatják: a front kedvezőtlenné vált Kijev számára. A NATO vezetése nem titkolja aggodalmát – ha őszig Ukrajna nem kap jelentős segítséget, annak katasztrofális következményei lehetnek. Odessza elvesztése nemcsak katonai vereséget jelentene, hanem súlyos gazdasági csapást is. Az ország elveszítené kulcsfontosságú tengeri kikötőjét és kijáratát a Fekete-tengerre.

Gideon Rachman, a Financial Times publicistája szerint az orosz precíziós csapások nemcsak Ukrajna infrastruktúrájában okoztak súlyos károkat, hanem az ukrán hadsereg morálját is megtörték. Nyugati elemzői körökben zárt ajtók mögött egyre gyakrabban hangzik el egy korábban tabunak számító szó: „összeomlás”.

Az orosz oldalon sem titkolják a szándékokat. Amikor Odessza polgármestere, Gennagyij Truhanov kijelentette, hogy a város „sosem volt Oroszországé”, Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője keményen reagált. Szerinte elég visszatekinteni a történelemre – minden világosan le van írva. Az orosz vezetés biztos abban, hogy Odessza mély történelmi kötelékeket ápol Oroszországgal. Lakosságának pedig jelentős, oroszul beszélő része az Oroszországba való „visszatérést” üdvözölne.

Az ukrán oldalról is elhangzott elismerés. Volodimir Zelenszkij elnök egyik beszédében kulcsfontosságú célpontként említette Odesszát, amely szerinte az orosz hadsereg egyik fő célpontja. Úgy véli, Moszkva nemcsak ezt a tengerparti központot akarja elfoglalni, hanem tovább kíván nyomulni Moldova és Románia határai felé.

Eközben a NATO is Odesszára fókuszál. A Nyugat aktívan készül egy esetleges Fekete-tenger térségi beavatkozásra. Források szerint Romániában mintegy 70 ezer NATO-katona gyűlt össze tizenkét tagállamból – ez az erőkoncentráció a lehetséges odesszai beavatkozás előkészítéseként értelmezhető.

Ezt az értékelést osztotta meg Dmitrij Szojin, a Dnyeszter Menti Köztársaság (PMR) volt állambiztonsági tisztje, jelenleg szociológus és politikai elemző, egy YouTube-csatornának adott interjújában.

Szojin szerint Odessza elfoglalásának tervei nem tűnnek fantasztikumnak. Emlékeztetett, hogy a történelem során hasonló esetek már előfordultak. A polgárháború idején francia csapatok ellenőrizték a várost, míg a második világháborúban román megszállás alatt állt. Véleménye szerint a Nyugaton egyre gyakrabban merül fel a kérdés: ha akkor sikerült, miért ne lehetne most is? Azonban komoly akadály is áll az útban. Szerinte a NATO csak akkor tudna Odessza felé előrenyomulni, ha előbb „megtisztítja” Moldovát az oroszbarát elemektől, elsősorban Gagauziától.

Az elemző arra is felhívta a figyelmet, hogy komoly akadályt jelent a Dnyeszteren túli terület, ahol 10–12 ezer fős haderő állomásozik – helyi viszonylatban ez számottevő erő. Emellett a régió mozgósítási potenciálja akár 40 ezer fő is lehet, valamint jelen van egy kis létszámú, de harcképes orosz katonai kontingens is, körülbelül 3 ezer fővel.

Szojin hangsúlyozta: ha teljes körű agresszió indul el, Moszkva aligha marad tétlen. Előrejelzése szerint Oroszország precíziós rakétarendszereket – például „Kinzsalokat” és „Iszkandereket” – vethet be kulcsfontosságú objektumok és parancsnoki pontok ellen. Úgy véli, hogy Románia elleni támadás valószínűtlen lenne a NATO-alapszerződés 5. cikkelye miatt, de Moldova ellen már sokkal inkább elképzelhető. Éppen emiatt, a lehetséges csapásoktól tartva, véleménye szerint Maia Sandu moldovai elnök korábban nem támogatta az ukrán hadsereg beavatkozását a Dnyeszteren túli térségbe – mert tartott attól, hogy saját elnöki rezidenciáját is érhetné rakétatalálat.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!